Lainapesti purettiin heti fanien painostuksen vuoksi – Natsiksi syytetty pelaaja palaa lähtöseuraansa
Kuva: Getty Images
Kerroimme aiemmin keskiviikkona siitä, kuinka vihamielisen vastaanoton ukrainalainen Roman Zozulya sai uuden seuransa Rayo Vallecanon kannattajilta väitettyjen äärioikeistolaissympatioiden takia. 27-vuotias kärkimies siirtyi Rayoon lainasopimuksella Real Betisistä aivan siirtotakarajan kynnyksellä.
Zozulya ei lopulta ehtinyt olla uudessa seurassaan kuin joitain tunteja ennen kuin lainasopimus purettiin ja edessä oli paluu Betisiin. Rayon fanit olivat syyttäneet pelaajaa uusnatsiksi ja tuoneet Zozulyan ensimmäisiin – ja ainoihin – harjoituksiin lakanan, jossa luki teksti ”Tämä ei ole paikka natseille”. Toisella sarjatasolla pelaava Rayo Vallecano tunnetaan laajasta vasemmistolaisesta kannattajapohjastaan.
Zozulya oli kirjoittanut tiistaina Rayon faneille avoimen kirjeen tilanteen selventämiseksi:
– Valitettavasti Espanjaan saapumiseeni liittyi toimittajan väärinkäsitys, ja kyseinen toimittaja tietää hyvin vähän oman maani tilanteesta ja omasta urastani. Kun saavuin Sevillan lentokentälle, ylläni oli paita, jossa oli Ukrainan tunnus. Toimittaja kirjoitti minun pukeutuneen puolisotilaallisen ryhmittymän paitaan. Heidän hihamerkkinsä on maani tunnuksen johdannainen.
– Betis pyysi lehteä poistamaan artikkelin, ja lehti tunnusti virheensä ja pyysi anteeksi. Kuten sanoin lausunnossani Real Betisille, minulla ei ole yhteyksiä mihinkään puolisotilaallisen ryhmiin eikä uusnatseihin, Zozulya selvitti.
Zozulya ei voi pelata tällä kaudella enää missään muussa espanjalaisessa joukkueessa, sillä liigan säännöt kieltävät pelaajia rekisteröitymästä yli kahteen seuraan saman kauden aikana. Viime kaudella Zozulya pelasi kotimaansa Dnipro Dnipropetrovskissa.
Lähde: BBC
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hansi Flick vaatii Marc-André ter Stegeniltä ratkaisua
- Xabi Alonson ex-pomo tylytti Real Madridia
- Robert Lewandowskin penkitys sai selityksensä
- Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Xabi Alonson ex-pomo tylytti Real Madridia
- Hansi Flick vaatii Marc-André ter Stegeniltä ratkaisua
- Robert Lewandowskin penkitys sai selityksensä
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut