7 maalia 9 ottelussa – La Ligan joulukuun parhaan maalijano ei ota sammuakseen
Romanialainen Florin Andone valittiin jokseenkin yllättäen La Ligan joulukuun parhaaksi pelaajaksi, mutta yksi vahva näyttö kärkimiehellä on puolellaan: läjä maaleja. Eikä 23-vuotiaan Andonen maalijano ole vieläkään sammunut, sillä Andone teki perjantai-iltana Las Palmasin verkkoon Deportivo La Coruñan ainoan maalin.
Espanjaan 12-vuotiaana muuttanut Andone siirtyi täksi kaudeksi Deportivo La Coruñaan kahden maalirikkaan Cordobassa vietetyn kauden jälkeen. Ensimmäisissä kymmenessä ottelussa Deportivon riveissä maaliverkko ei vielä heilunut, mutta valmennusjohto saa taputella itseään olalle siitä, ettei luottamus kärkimieheen horjunut. Viimeiset yhdeksän ottelua ovat nimittäin poikineet Andonen taholta Deportivolle peräti seitsemän maalia ja kaupan päälle kaksi maalisyöttöä.
Ottelu Las Palmasin ja Deportivon välillä päättyi lopulta 1-1 -tasapeliin. Kotijoukkue Las Palmasin maalista vastasi kahdeksatta La Liga -otteluaan pelannut 20-vuotias argentiinalainen Mateo García. Garcíalle sekä maalilaukaus että maali olivat Espanjan pääsarjauran ensimmäiset.
La Ligassa sijalla 15 majaileva Deportivo saa ylpeillä sillä, että Real Madridin tappiottomien ottelujen putken katkettua se on pelannut pisimpään ilman tappioita. Deportivon seitsemän viimeistä sarjapeliä tuottivat sille ensin kaksi voittoa ja sitten viisi peräkkäistä tasapeliä. Edellisestä vierasvoitosta on kuitenkin jo noin kahdeksan kuukautta aikaa.
- Mediaväite: Barcelona on kiinnostunut MM-kisatähdestä
- La Liga -pomo joutui Kiinan suurlähettilään puheille
- La Liga -seura antoi potkut päävalmentajalleen – korvaaja selvillä
- Marca: Jadon Sancho hylkäsi Getafen tarjouksen – katseet muualla
- Miehet iloitsevat: José Mourinho näytti katsovan naistoimittajan pyllyä
- Suomi syytää miljoonia maahan, joka pumppaa rahaa Barcelonalle
- Copa del Reyn ottelut siirretty traagisen junaturman vuoksi
- Real Madrid pahoitteli Kylian Mbappén kommentteja kohdistuen Kiinan entiseen johtajaan
- Dani Carvajal siirtyi kotikaupunkinsa viholliseen: ”Täällä on vastakkainasettelua”
- La Liga -seura putosi nöyryyttävästi Copasta – valmentajalle potkut
- 16-vuotias suomalainen siirtyy Espanjaan
- Barcelonaa saattaa nyt kaduttaa – ei ostanutkaan hyökkääjää, jonka arvo kasvaa kohisten
- Miehet iloitsevat: José Mourinho näytti katsovan naistoimittajan pyllyä
- Suomi syytää miljoonia maahan, joka pumppaa rahaa Barcelonalle
- Lamine Yamal ei voittanut Ballon d’Oria – näin Espanjan valmentaja reagoi
- La Liga -seura antoi potkut päävalmentajalleen – korvaaja selvillä
- Marca: Jadon Sancho hylkäsi Getafen tarjouksen – katseet muualla
- Dani Carvajal siirtyi kotikaupunkinsa viholliseen: ”Täällä on vastakkainasettelua”
- La Liga -seura putosi nöyryyttävästi Copasta – valmentajalle potkut
- Näkökulma: Barcelona teki Ballon d’Or -gaalassa kiusallisen virheen
