Real Madridin reitti seurajoukkueiden MM-finaaliin arvottu – Toinen mestaruus haussa

Kuva: Getty Images
Japanissa joulun alla pelattavan seurajoukkueiden MM-turnauksen ottelukaavio arvottiin keskiviikkona Zürichissä. Turnaukseen osallistuvat perinteisesti kaikkien kuuden maanosaliiton edustajat sekä isäntämaa Japanin kansallisen sarjan voittaja.
UEFA:n Mestarien liigan ja Etelä-Amerikan Copa Libertadoresin voittajat aloittavat turnauksen suoraan välierävaiheesta. Real Madridin mahdollisiksi välierävastustajiksi arvottiin meksikolainen Club Ámerica tai Aasian Mestarien liigan tuleva voittaja. Kyseinen kilpailu on edennyt välierävaiheeseen.
Aasian Mestarien liigan välierien toiset osat pelataan lokakuussa ja kaksiosainen loppuottelu marraskuussa. Neljän parhaan joukossa ovat Yhdistyneistä Arabiemiraateista tuleva Al Ain, qatarilainen El Jaish sekä eteläkorealaiset Jeonbuk Hyundai Motors ja FC Seoul.
Kaavion toisella puolella pelaavat ensin paikasta puolivälieriin Japanin J-Liigan voittaja sekä Oseanian mestari Auckland City. Parempi näistä kohtaa puolivälierissä tulevan Afrikan Mestarien liigan voittajan, ja välierissä Etelä-Amerikan mestarin, kolumbialaisen Atlético Nacionalin.
Osakassa ja Yokohamassa pelattava turnaus pelataan 8. -18.12., joten voittaja saa itselleen maailmanmestaritittelin sopivasti joululahjaksi. Real Madridin välierä on vuorossa 15.12., ja sijoitusottelut 18.12.
Turnaus pelataan tänä vuonna kolmannentoista kerran, ja kaikki aiemmat voitot ovat menneet joko Eurooppaan tai Etelä-Amerikkaan. Barcelona on turnaushistorian menestyksekkäin joukkue kolmella mestaruudellaan. Real juhli voittoa vuonna 2014, ja jos se voittaisi nyt toisen kerran, nousisi se maratontaulukon jaetulle kakkospaikalle brasilialaisen Corinthiansin rinnalle.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Atléticon uusi urheilujohtaja kehui vuolaasti Diego Simeonea: ”Uniikki tapaus”
- Atlético voittoon – kärkipelissä huima nousu
- Lopun hetkien draamaa Barcelonassa – iso vaikutus El Clásicoon
- Barcelona yritti myydä Frenkie de Jongin: ”Seura oli silloin taloudellisesti vaikeassa tilanteessa”
- La Ligan pelaajat suunnittelevat protestia Yhdysvalloissa pelattavaa sarjaottelua vastaan
- Hansi Flick kumosi huhut: ”Täyttä roskaa”
- Barcelonalta kaksi isoa uutista: Camp Nousta ja isosta sponsoridiilistä
- Kriisi kytee Barcelonassa: Deco esti Hansi Flickiä rankaisemasta tähtipelaajaa
- Barcelonan Eric García puhui viime viikkojen haasteista: ”Minä kuulun niihin, jotka ajattelevat, että…”
- Barcelona etsii uutta ykköshyökkääjää – kiinnostunut Juventuksen kärjestä
- Lopun hetkien draamaa Barcelonassa – iso vaikutus El Clásicoon
- Kriisi kytee Barcelonassa: Deco esti Hansi Flickiä rankaisemasta tähtipelaajaa
- Atlético voittoon – kärkipelissä huima nousu
- Barcelonalta kaksi isoa uutista: Camp Nousta ja isosta sponsoridiilistä
- Barcelona yritti myydä Frenkie de Jongin: ”Seura oli silloin taloudellisesti vaikeassa tilanteessa”
- Hansi Flick kumosi huhut: ”Täyttä roskaa”
- La Ligan pelaajat suunnittelevat protestia Yhdysvalloissa pelattavaa sarjaottelua vastaan
- Raphinha paljasti: Harkitsi toden teolla siirtyvänsä Saudi-Arabiaan
- Barcelonan pelaajatilanne menossa naurettavaksi – jo kolmas pelaaja loukkaantui maajoukkuetauolla
- Bild: Tässä on Antonio Rüdigerin tulevaisuus