Alessio Cerci: ”Minulla ei ollut mitään ongelmia Diego Simeonen kanssa”

Keväällä polvileikkauksessa käynyt Alessio Cerci on kommentoinut Il Corriere di Bolognalle epäonnistunutta Bologna-siirtoa ja lääkärintarkastusta. Italialainen on harjoitellut kuukauden Atlético Madridin harjoituskeskuksessa ainoastaan fysiikkavalmentajan kanssa, mutta paluu pelikuntoon lähenee.
– Luulin, että olisin ollut pelikunnossa noin kuukaudessa, ehkä 40 päivässä. Bologna kuitenkin hylkäsi siirtoni, koska he ymmärsivät, että minun kuntoutuksessani meneekin hieman kauemmin. Valitsin Bolognan uudeksi seurakseni, koska ajattelin, että he ovat sellainen seura, joka pystyy haastamaan sarjan suuret joukkueet. Kaupunki on juuri sellainen, jossa kehittyminen jalkapalloilijana on pääasia.
– Halusin myös päästä pelaamaan Roberto Donadonin alaisuuteen. Kunnioitan häntä valmentajana ja henkilönä. Donadoni opettaa pelaajilleen jalkapalloa ja olisin varmasti kehittynyt hänen alaisuudessaan – se olisi ollut hauskaa. Näin itseni seurassa ja siirron epäonnistuminen oli kova paikka minulle. Minulla on toivo siitä, että saamme tammikuussa siirron tehdyksi, kuten puhuimme. Tutustuin Bolognan henkilökuntaan lääkärintarkastuksessani ja seurassa pelaavat ystäväni olisivat olleet onnellisia, jos olisin pystynyt siirtymään.
– Kun saavuin Madridiin kaksi vuotta sitten, niin olin jo valmiiksi paljon Atléticon pelaajistoa takana, kun mietitään kuntoa, koska en ollut tehnyt riittävän hyvää harjoituskautta. Atlético käytti minuun paljon rahaa ja alkuni seurassa ei ollut hyvä. Lopulta en saanut kurssia käännettyä ja lähdin seurasta neljän kuukauden jälkeen. Diego Simeone itse pyysi minua tähän seuraan ja olen tyytyväinen, että olen päässyt edustamaan Atléticoa. Minulla ei ollut mitään ongelmaa Simeonen kanssa ja pitää katsoa, että antaako hän minulle uuden mahdollisuuden, kun pääsen pelikuntoon. Minulla on kaksi vuotta sopimusta jäljellä ja sitten, kun olen pelikunnossa, niin asiaa pitää katsoa kokonaan uudelleen.
Cerci siirtyi AC Milaniin lainasopimuksella joulukuussa 2014, kun Fernando Torres palasi samassa kaupassa Atléticoon.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Barcelonan kannattajille huojentava uutinen maajoukkuetauolla
- Barcelona ja Oriol Romeu purkivat sopimuksensa
- RAC1: Gavi kärsii edelleen polvikivuista – jäämässä sivuun Barcelonan seuraavasta ottelusta
- Espanyol-kapteeni ei siirtyisi mistään hinnasta Barcelonaan: ”Tämä seura on antanut minulle kaiken”
- Ylivoimainen esitys! Espanja aloitti MM-karsinnat tyrmäyksellä
- Diego Simeone raivostui
- Barcelonan luottopuolustaja loukkaantui – kuukaudeksi sivuun pelikentiltä
- RCD Mallorcassa kuohuu – valmentajaa kritisoinut kapteeni hyllytetty edustusjoukkueesta
- Espanjan maajoukkuetopparin siirto jäissä – siirtodokumentteja ei lähetetty ajoissa
- Atlético-tähden epäonni jatkuu – joutui umpilisäkkeen poistoleikkaukseen
- Ylivoimainen esitys! Espanja aloitti MM-karsinnat tyrmäyksellä
- Espanyol-kapteeni ei siirtyisi mistään hinnasta Barcelonaan: ”Tämä seura on antanut minulle kaiken”
- Barcelona ja Oriol Romeu purkivat sopimuksensa
- Diego Simeone raivostui
- RAC1: Gavi kärsii edelleen polvikivuista – jäämässä sivuun Barcelonan seuraavasta ottelusta
- Espanjan maajoukkuetopparin siirto jäissä – siirtodokumentteja ei lähetetty ajoissa
- Barcelonan luottopuolustaja loukkaantui – kuukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Barcelonan kannattajille huojentava uutinen maajoukkuetauolla
- Getafen ykköstähti lähti vasten tahtoaan Valioliigaan
- Katso: Antony sai upean vastaanoton Sevillassa