Kausiennakko 2016/17 – Real Betis: Hyvää ja huonoa
Kuva: Getty Images
Real Betisillä on tavallaan tilanne ihan hyvin hallussaan. Samaan aikaan kehitettävää riittää. valmentajia on tullut ja mennyt. Viimeisen vuoden aikana joukkuetta on luotsannut kolme eri miestä.
Viime kausi
Nousijajoukkue aloitti kauden Pepe Melin alaisuudessa. Sitä kesti tammikuun alkuun, kunnes Mel korvattiin Juan Merinolla. Tuolloin Betis oli sarjassa 15:ntenä. Erityisiä haasteita Melin aikakaudella aiheutti maalinteko. Betis ei onnistunut yhdessäkään sarjaottelussa tekemään yli yhtä maalia. Tilanne muuttui helmikuussa. Samaan aikaan Betis pelasi hyvän kuuden ottelun tappiottoman jakson, jonka aikana joukkue voitti kolme peliä. Lopulta Betis loikkasi päätöskierroksen tulosten ansiosta 10:nneksi. Copa del Reyssä Betis kaatoi neljännellä kierroksella Sporting Gijónin. Neljännesvälierien Sevillan derby oli odotettu, mutta siitä tuli hyvin yksipuolinen. Sevilla kaatoi Betisin yhteismaalein 6-0. Kauden päätteeksi väliaikaisluotsi Merinokin sai mennä. Uudeksi päävalmentajaksi palkattiin uruguaylainen Gus Poyet.Pelaajasiirrot – lähteneet
Alfred N’Diaye (Villarreal)
Iso menetys ja samalla Betisin kesän rahakkain myynti. Kahdeksan miljoonan euron kauppa yltää seurahistorian seitsemänneksi kalleimmaksi myynniksi. Muodosti viime kaudella hyvän keskikentän ankkuriparin Petrosin kanssa.Francisco Molinero (Getafe)
Tuurasi oikeana ja vasempana pakkina, kun sitä tarvittiin. Pelasi viime kaudella yhteensä 21 liigaottelua. Siirtyi pelaamaan sarjaporrasta alemmas.Lorenzo Reyes (Universidad de Chile)
Viime kaudella isossa roolissa Almeríassa. Lainapestin päättymisen jälkeen puolustava keskikenttämies palasi kotimaahansa.Francisco Varela (Real Oviedo)
Oli viime kaudella kakkosvaihtoehto vasemman pakin tontille. 21-vuotiaassa ei nähty tarpeeksi potentiaalia, joten päästettiin Real Oviedoon.Vincenzo Rennella (Real Valladolid)
Aloitti kauden Betisissä. Keskushyökkääjä sai melko säästeliäästi peliaikaa ja loukkaantui marraskuussa. Lainattiin kevääksi Real Valladolidiin, johon siirtyi kauden päätteeksi pysyvästi.Heiko Westermann (Ajax)
Betisin kolmostoppari viime kaudella. Olisi ollut enemmänkin ilman vuodenvaihteessa tullutta loukkaantumista. Vie mennessään kamppailuvoimaa.Jorge Molina (Getafe)
Suhteellisen pitkä ura Betisissä takana. Viime kaudella 34-vuotias keskushyökkääjä teki 23 liigaottelussa vain tehot 1+1. Siirtyi sarjaporrasta alemmas.Rafael van der Vaart (Midtjylland)
Oli viime kesänä alun alkaen riskihankinta. 33-vuotias pelintekijä pelasi lopulta vain 170 minuuttia La Ligassa ja 120 Copa del Reyssä. Seuraava osoite löytyy Tanskasta.Martín Montoya (Barcelona, laina päättyi)
Tarjosi tuurauspalveluja niin oikean kuin vasemman pakin paikalla. Yhteensä 13 liigaottelua viime kaudella.Ricky van Wolfswinkel (Norwich, laina päättyi)
Vähän samanlainen tapaus kuin van der Vaart. Oli joskus paljon isompi nimi. Teki yhden maalin pelaamansa 617 minuutin aikana. Palasi Norwichiin. Betisistä on kesän aikana lähtenyt muitakin. Amro Tarek siirtyi Egyptiin, Braian Rodríguez chileläiseen Evertoniin ja José Antonio Caro Córdobaan. Leandro Damião palasi lainaltaan Santosiin, ja Álvaro Vadillo jäi ilman sopimusta. Lisäksi Dani Pacheco lainattiin Getafeen.Pelaajasiirrot – saapuneet
Antonio Sanabria (Roma)
Todella potentiaalinen hankinta. 20-vuotias keskushyökkääjä osoitti tasonsa viime kaudella, kun hän iski lainapestin aikana Sporting Gijónille 11 liigamaalia 29 ottelussa. Odotuksia on ladattu paljon Sanabriaan, sillä Betis maksoi hänestä seitsemän miljoonaa euroa – kuudenneksi eniten seurahistoriassa.Aïssa Mandi (Stade Reims)
Toppari oli isossa roolissa viime kaudella. Urakoi Ranskan pääsarjassa 32 ottelua ja teki vieläpä viisi maalia. Kantoi lisäksi monessa pelissä kapteeninnauhaa. Melko iso investointi (neljä miljoonaa euroa) viittaisi siihen, että on nousemassa suoraan avaukseen.Felipe Gutiérrez (Twente)
Chileläistä osaamista Hollannista. Keskikentän keskustassa operoiva Gutiérrez maksoi Betisille 3,5 miljoonaa euroa. Mielenkiintoista nähdä, millaisen roolin saa.Jonas Martin (Montpellier)
Toinen vahvistus keskikentän keskustaan. Voi pelata myös keskikentän pohjalla ja kymppipaikalla. Viime kaudella 36 ottelua Ranskan pääsarjassa.Riza Durmisi (Bröndby)
22-vuotias vasen pakki. Tanskalainen on erittäin nopea. Puolustaminen tuottaa hankaluuksia.Roman Zozulia (Dnipro)
Keskushyökkääjä, joka on La Liga -tasolle kysymysmerkki. Kärsi viime sesongilla loukkaantumisista, mutta iski silti 15 ottelussa tehot 5+4.Manu Herrera (Real Zaragoza)
34-vuotias maalivahti pelasi viime kaudella noin puolet Real Zaragozan otteluista. Taistellee Daniel Giménezin kanssa kakkosvahdin tontista.Matías Nahuel (Villarreal, laina)
Lupaava, 19-vuotias laitahyökkääjä, joka lainattiin Villarrealista kahdeksi kaudeksi. Hyvä 1v1-haastaja. Lisäksi Betisiin ovat kesän aikana liittyneet Fabián Ruiz (nostettiin omista junioreista), Alex Alegría (palasi lainalta Numanciasta) ja Álex Martínez (palasi lainalta Elchestä).Joukkueen vahvuus
Materiaali alkaa olla ”toisen vuoden nousijajoukkueeksi” hyvä. Harva joukkue ylipäätään pystyy La Ligassa käyttämään 20:tä miljoonaa euroa pelajaahankintoihin. Ylipäätään Betisin materiaalitilanne on sikäli hyvä, että se ei ole joutunut monen joukkueen kokemaan lainakierteeseen, jossa suuri osa joukkueesta vaihtuu lainapestien myötä vuosittain.Joukkueen heikkous
Onko sekoilut sekoiltu? Viime kesänä Betisiin hankittiin sellaisia nimimiehiä, kuten Rafael van der Vaart ja Ricky van Wolfswinkel. Nimenomaan nimimiehiä. Pelillisiksi vahvistuksiksi heistä ei ollut. Ja sitten on ongelma nimeltä Dani Ceballos. Onko kiukuttelut kiukuteltu? Malttaako Ceballos keskittyä ensin harjoitteluun ja pelaamiseen ja vasta sitten Real Madrid -siirrosta unelmointiin?Valmennus
Gus Poyet on mielenkiintoinen tuttavuus, sillä hän on tehnyt uransa toistaiseksi Englannissa. Valmennusura alkoi Swindon Townissa Dennis Wisen apulaisena. Ensimmäisen päävalmentajapestinsä Poyet sai Brightonista kaudella 2009-10. Uruguaylainen on sittemmin toiminut myös Sunderlandissa ja AEK Ateenassa. Poyet pyrkii periaatteessa peluuttaamaan pallonhallintajalkapalloa. Haaste viime kauteen nähden on siinä, miten Betisin pelin rakenne toisi viime kauteen nähden parannusta kentän molempiin päätyihin. Betis teki vain 34 maalia, mikä oli koko sarjan pienin lukema. Se oli tulosta tehottomasta hyökkäämisestä, joka tuotti vain 3,2 laukausta maalia kohti per ottelu (sarjan toiseksi pienin lukema). Kovin paljon paremmin ei mennyt omassa päädyssä, sillä Betisiä vastaan lauottiin kolmanneksi eniten.Tärkein pelaaja
Antonio Adán
Jos Betisin hyökkäyspelaamisen rakenne ei kohene (eikä Betis sitä kautta tee viime kauteen verrattuna enempää maaleja), maalivahdin on venyttävä parhaimpaansa. Siksi valitsimme tärkeimmäksi pelaajaksi Adánin. Pelasi viime kaudella kahta vaille kaikki liigaottelut. Löytänyt pelillisen kotinsa Betisistä, jonne siirtyi vaikean jakson jälkeen vuonna 2014.Arvio
Rahaa on käytetty, vahvistuksia on hankittu. Pari kysymystäkin on: onko N’Diayeta pystytty korvaamaan? Ja ennen kaikkea, onko pelin rakennetta pystytty kohentamaan? Viime kauden sijoitusta on nimittäin vaikea uusia, jos maalisuhde on samanlainen kuin vuosi sitten. Lopputulemana: sijoitukset 10-17 ovat realismia, riippuen kysymyksiin saatavista vastauksista.Kokoonpano
Maalivahdit 1 Daniel Giménez 13 Antonio Adán 25 Manu Herrera 41 Pedro Puolustajat 3 Álex Martínez 4 Bruno González 12 Cristiano Piccini 14 Riza Durmisi 20 Germán Pezzella 23 Aïssa Mandi Juan Vargas Keskikenttäpelaajat 5 Petros 6 Felipe Gutiérrez 7 Charly Musonda 8 Jonas Martin 10 Dani Ceballos 11 Matías Nahuel 16 Álvaro Cejudo 17 Joaquín 52 Fabián Ruiz Foued Kadir Francisco Portillo Xavi Torres Didier Digard Hyökkääjät 9 Antonio Sanabria 18 Roman Zozulia 19 Alex Alegría 24 Rubén Castro Päävalmentaja Gustavo PoyetLUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Nyt Carlo Ancelotti otti kantaa Viníciuksen kohuun
- Barcelonasta hurjaa puhetta: ”Nyt se on löytymässä”
- Lucas Bergströmillä erittäin vaikea liigadebyytti – esiintymisjännitys näkyi suorituksessa
- Barcelona teki tarvittavan ja otti hermo-ottelusta täydet pisteet
- Real Madrid murskavoittoon Valencian kustannuksella
- Uutta tietoa: Barcelona palaamassa Camp Noulle
- Kriisi Real Madridissa? Nyt puhuu Xabi Alonso
- AS: Trent Alexander-Arnold palaamassa pelikentille
- Paljastus Real Madridin kulisseista – näin Vinícius ja Xabi Alonso käyttäytyivät harjoituksissa
- The Athletic: Xabi Alonso ärsyttää useita Real Madridin tähtiä
- Lucas Bergströmillä erittäin vaikea liigadebyytti – esiintymisjännitys näkyi suorituksessa
- Barcelona teki tarvittavan ja otti hermo-ottelusta täydet pisteet
- Real Madrid murskavoittoon Valencian kustannuksella
- Uutta tietoa: Barcelona palaamassa Camp Noulle
- Kriisi Real Madridissa? Nyt puhuu Xabi Alonso
- The Athletic: Xabi Alonso ärsyttää useita Real Madridin tähtiä
- Nyt pamahti paha takaisku Barcelonalle
- Paljastus Real Madridin kulisseista – näin Vinícius ja Xabi Alonso käyttäytyivät harjoituksissa
- AS: Trent Alexander-Arnold palaamassa pelikentille
- Barcelonasta hurjaa puhetta: ”Nyt se on löytymässä”