Laskutapoja on monia – Barcelona joka tapauksessa ison ennätyksen kynnyksellä

Barcelona on hävinnyt viimeksi viime lokakuussa. Se on laskentavasta riippuen hyvin lähellä kaikkien aikojen tappiottoman putken ennätystä kaikki Euroopan isot liigat mukaan lukien.
Blaugranan putki on kestänyt nyt 39 ottelua, joissa ovat mukana kaikki sen pelaamat pelit. Päällisin puolin katsottuna matkaa ennätykseen on neljän ottelun verran; Juventus pelasi Antonio Conten alaisuudessa, vuosina 2011-2012 yhteensä 43 peliä häviämättä kertaakaan. Tämän putken ensimmäisen voiton aikana Vanhan Rouvan peräsimessä tosin oli Luigi Delneri.
Juven kohdalla ennätyksen arvoa omalta kantiltaan laskee se, että se pelasi mainitut ottelut vain Serie A:ssa ja Coppa Italiassa, ei siis kansainvälisissä sarjoissa. Juventus ei selviytynyt kyseiseksi kaudeksi isoihin eurooppalaisiin kilpailuihin.
Ennätys sellaisten joukkueiden osalta, jotka ovat pelanneet oman maansa otteluiden lisäksi tappioitta yhtäjaksoisesti myös Euroopassa, on sekin toistaiseksi Italiassa. 42 tappiottomaan otteluun ylsi vuosien 1992-1993 aikana Fabio Capellon AC Milan.
Englantilaisista joukkueista tappiottomien otteluiden ennätystä pitää Nottingham Forest, Brian Cloughin valmennuskaudelta 1978, jolloin se eteni 40 perättäiseen otteluun ilman häviötä.
Manchester United pelasi – periaatteessa – 45 tappiotonta ottelua yhteen menoon vuosien 1998-1999 aikana. Se kuitenkin hävisi jakson aikana kaksi ottelua; Community Shieldin ja European Super Cupin, jotka useimmat tilastoijat laskevat virallisiksi ja kilpailullisiksi peleiksi.
Luis Enriquen Barcelonalla on siis Euroopan viiden suurimman liigan joukkueiden pisimpään tappiottomaan putkeen, kaikki ottelut mukaan lukien matkaa enää muutaman pelin verran. Koko maailma mukaan lukien tilanne on hieman toinen. Kuten kaikkien pitkäaikaisten ja laajojen tilastojen kohdalla, tulkinnan – ja kiistelyn – varaa tietenkin on.
The Guardianin listauksen mukaan pisimmät putket maailmassa ilman tappioita ovat seuraavat:
62 Celtic 1915-17
55 Al-Ahly 2004-05
54 Santos 1960-63, Penarol 1965-68
52 ASEC Mimosas 1990
45 Dinamo Zagreb 2014-15
43 Juventus 2011-12
42 Milan 1991-92
40 Nottingham Forest 1978
36 Milan 1991-92
34 Real Madrid 1988-89
33 Manchester United 1998-99
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kuntoutuminen sujui odotuksia nopeammin – Jude Bellingham palaamassa pelikentille
- Koko kesän siirtohuhujen kohteena ollut Barcelona-pelaaja iski kaksi maalia: ”Uutiset ovat osa jalkapalloa, mutta…”
- Sport: Lamine Yamal jäämässä sivuun Mestarien liigan ottelusta
- Julián Álvarezin agentti otti kantaa siirtohuhuihin
- Barcelona murskasi Valencian – Raphinha suivaantui penkityksestä
- Real Madrid lähettää FIFA:lle raportin Espanjan tuomaritoiminnasta
- Atlético Madridille vihdoin voitto – kärjessä yllätys
- Real Madridin pelissä draamaa – suora punainen
- Lamine Yamal sivuun – Hansi Flickiltä kritiikkiä Espanjan maajoukkueelle
- Lamine Yamal sivussa Barcelonan harjoituksista – pelikunto Valenciaa vastaan kysymysmerkki
- Sport: Lamine Yamal jäämässä sivuun Mestarien liigan ottelusta
- Julián Álvarezin agentti otti kantaa siirtohuhuihin
- Barcelona murskasi Valencian – Raphinha suivaantui penkityksestä
- Koko kesän siirtohuhujen kohteena ollut Barcelona-pelaaja iski kaksi maalia: ”Uutiset ovat osa jalkapalloa, mutta…”
- Real Madrid lähettää FIFA:lle raportin Espanjan tuomaritoiminnasta
- Kuntoutuminen sujui odotuksia nopeammin – Jude Bellingham palaamassa pelikentille
- Real Madridin pelissä draamaa – suora punainen
- Gavi kärsii edelleen polvikivuista – leikkausta ei ole poissuljettu
- Virallista: Athletic sai sittenkin huippusiirron maaliin – maajoukkuetoppari palaa La Ligaan
- Atlético Madridille vihdoin voitto – kärjessä yllätys