Kurinpitokomitea käsittelee Suárezin tapausta perjantaina
Kuva: Getty Images
Keskiviikkoisen Barcelonan cup-derbyn käsittely jatkuu perjantaina, kun La Liigan kurinpitokomitea pui Luis Suárezin käytöstä ottelun jälkeen.
Itse Barcelonan ja Espanyolin välisessä ottelussa Camp Noulla nähtiin kaksi ulosajoa, kun vierasjoukkueen Hernán Pérez ja Pape Dioup ohjattiin tuomariston toimesta pukusuojaan.
Ottelun jälkeen pelaajatunnelissa tilanne kärjistyi edelleen, kuten aiemmin uutisoimme.
Liigan kurinpitosäännöissä sanotaan, että loukkaava, uhkaava ja prosoiva käytös toista pelaajaa kohtaan, vaikkei se johtaisikaan vakavaan yhteenottoon, johtaa rangaistukseen. Kyseessä olevasta rikkeestä voidaan tuomita pelikieltoa yhdestä kolmeen otteluun, tai vaihtoehtoisesti yhden kuukauden ajaksi.
Suárez saattaa kuitenkin saada käytöksestään vain jälkikäteisen varoituksen. Mikäli hänelle tuomitaan pelikieltoa, koskee se vain Copa Del Rey -otteluita. Koska otteluraportissa ei kerrota hänen syyllistyneen rasistiseen tai halventavaan kielenkäyttöön, on todennäköistä että tuomittava rangaistus on asteikon lievemmästä päästä.
Lähde: AS
LUE MYÖS:
- Entinen Atlético Madrid -pelaaja suuttui väärälle miehelle – uhmakkaat puheet naurattivat
- Barcelona-pomo kertoi mielipiteensä Julián Álvarezin siirtosaagasta
- Ballon d’Orin voittajaehdokkaat julkaistu – Barcelona-pomo ällistyi: ”Maailmanlaajuinen skandaali”
- Ronald Araújo loistaa Liverpoolissa – toivoo pelkkää hyvää Barcelonalle: ”Olen aidosti hyvin onnellinen siitä…”
- Atléticon luottoratsu totesi Julián Alvarezista: ”Antakaa pojan pelata”
- Atlético Madrid ei pysynyt Liverpoolin vauhdissa Mestarien liigassa
- Lamine Yamal rikkoi ennätyksiä – Kylian Mbappekin kalpenee
- Nyt tipahti aivan hurja tulos Mestarien liigasta – Barcelonalle murskavoitto
- Kylian Mbappe asetti joukkueen henkilökohtaisten meriittien edelle: ”Haluamme olla yhtenäinen joukkue”
- UEFA teki virheen, myöntää Federico Valverde – ”En voi uskoa”
- Espanjassa kuohuu – Lamine Yamal ei arastellut kertoa mielipidettään Ousmane Dembélén päätöksestä
- UEFA teki virheen, myöntää Federico Valverde – ”En voi uskoa”
- Jose Mourinho latasi suoraan Alexander-Arnoldista: ”Hän ei ole keskikenttäpelaaja”
- Lamine Yamal rikkoi ennätyksiä – Kylian Mbappekin kalpenee
- Atlético Madrid ei pysynyt Liverpoolin vauhdissa Mestarien liigassa
- Nyt tipahti aivan hurja tulos Mestarien liigasta – Barcelonalle murskavoitto
- Toimittaja: Anthony Martial saattaa palata La Ligaan
- Barcelonan tähtiä ulkona Ballon d’Or -ehdokaslistalta – Espanjan ylivoimaa muissa kategorioissa
- Rodri haukkui vastustajan tasoa – joutui sittemmin pahoittelemaan kommenttejaan
- Seurapomo: Huippuhyökkääjä ei halunnut siirtyä Barcelonaan – ”Kieltäytyi neuvottelemasta”