Talousongelmissa vuosia rypenyt perinteikäs seura lähtee kauteen uuden rahakkaan omistajan, Peter Limin, ohjauksessa. Valmentaja on vaihtunut viimeisen seitsemän kuukauden aikana kolme kertaa. Joko turbulenssien aika olisi ohi?

Viime kausi

Valencia aloitti kauden 1-0-voitolla Málagasta, mutta seuraavalla kolmella kierroksella tuli vain tappioita. Syyskuun lopulla tuli hetkellinen parannus, mutta lokakuussa Valencia kahlasi jälleen kolmen ottelun tappioputkessa. Tammikuussa tullut tappio Atlético Madridia vastaan riitti seurajohdolle, ja päävalmentaja Miroslav Dukic sai lähteä. Tuolloin Valencia oli sarjataulukossa yhdeksäntenä.

Joulutauon jälkeen uusi päävalmentaja Juan Antonio Pizzi otti valmennusvastuun. Valmentajavaihdoksen välissä joukkuetta ehti valmentaa parissa ottelussa seuran junioripuolen Nico Estévez.

Pizzin aikakausi alkoi hyvin, sillä tammikuun ensimmäisessä pelissään Valencia voitti paikallisvastustaja Levanten. Lepakkoryhmä pääsi nopeasti pisteputkeen, joka kesti kuuden ottelun verran. Matkan aikana kaatui mm. Barcelona vieraskentällä maalein 3-2.

Loppukaudesta tuli tasaiseen tahtiin voittoja, tasapelejä ja tappioita. Kolmanneksi viimeisellä kierroksella Valencia venyi vielä Real Madridin kanssa 2-2-vierastasapeliin. Lopulta mestaruus jäi 41:n, Mestarien liiga 21:n ja Eurooppa-liigakin 10 pisteen päähän. Valencian sarjasijoitus oli yhdeksäs.

Eurooppa-liigassa meni paremmin. Alkulohkovaiheessa Valencia hävisi ainoastaan avauspelin Swansealle. Ensimmäisellä pudotuspelikierroksella taipui Kiovan Dynamo yhteismaalein 2-0. Neljännesvälierissä tuli vastaan Tero Mäntylän Ludogorets, jonka Valencia voitti yhteensä 4-0.

Puolivälierissä näytti jo pahalta. Valencia hävisi ensimmäisen osan vieraissa Baselille maalein 0-3. Kotiottelussa Paco Alcácer iski 1-0, Eduardo Vargas 2-0 ja Alcácer 3-0. Jatkoajalla Alcácer viimeisteli hattutempun ja Juan Bernat kaunisteli vielä 5-0:aan. Välierissä historia oli toistaa itseään. Valencia hävisi ensimmäisen osan Sevillalle 0-2 mutta johti toista osaa 3-0. Los Che oli matkaamassa finaaliin, kunnes Stéphane Mbia puski lisäajalla kavennusmaalin, jolla Sevilla eteni loppuotteluun ja aina turnauksen mestariksi asti.

Copa del Reyssä Valencian taival päättyi neljännesvälieriin. Neljännellä kierroksella kaatui Gimnàstic niukasti 1-0, mutta 16 parhaan joukossa Atlético Madrid oli liikaa yhteismaalein 1-3.

Pelaajasiirrot – lähteneet

Jérémy Mathieu, toppari

Kaikessa hiljaisuudessa La Ligan topparieliittiin noussut Mathieu siirtyi 20 miljoonalla eurolla Barcelonaan. 192-senttistä puolustuksen johtajaa on hyvin vaikeaa korvata. Pelasi viime kaudella enemmän otteluita liigassa kuin kukaan muu Valencia-pelaaja.

Juan Bernat, vasen puolustaja

Toinen merkittävä menetys. Vasempana pakkina suuren osan kaudesta pelanneen 21-vuotiaan mukana lähti reilu määrä pallollista osaamista. Siirtyi 11 miljoonan euron kaupassa Bayern Müncheniin.

Dorlan Pabón, keskushyökkääjä

Vuosi sitten Valenciaan hankittu Pabón osoittautui hudiksi. Sai syksyllä vastuuta 13 liigaottelussa. Kevät meni lainalla São Paulossa. Kaupattiin 6,5 miljoonalla eurolla meksikolaiseen Monterreyhin.

Adil Rami, toppari

Rami käänsi syksyn kommenteillaan koko seuran itseään vastaan. Pelasi viime kevään lainalla AC Milanissa. Nyt pysyvästi samaan osoitteeseen vajaalla viidellä miljoonalla eurolla.

Aly Cissokho, vasen puolustaja

Viime kaudella Liverpoolissa lainalla pelannut Cissokho myytiin 2,5 miljoonalla eurolla Aston Villaan.

Vicente Guaita, maalivahti

27-vuotias luottovahti päästettiin ilmaiseksi Getafeen. Ehti pudota Valenciassa nokkimisjärjestyksessä Diego Alvesin taakse. Viime kaudella 13 liigaottelua.

Seydou Keita, keskikentän keskusta

Tammikuussa Valenciaan siirtynyt 34-vuotias Keita ehti pelata liigassa 11 ottelua. Siirtyi vapaana agenttina AS Romaan.

Philippe Senderos, toppari

Samankaltainen tarina kuin Keitalla. Tuli tammikuussa Fulhamista. Pelasi kahdeksan ottelua ja siirtyi ilmaiseksi Cissokhon tavoin Aston Villaan.

Ricardo Costa, toppari

Tiettävästi joukkueen kovapalkkaisimpiin pelaajiin kuulunut Costa päästettiin ilmaiseksi Qatariin. Pelillisesti isohko menetys. 33-vuotias pelasi viime kaudella liigassa 20 ottelua. Onnistui vieläpä kolme kertaa maalinteossa.

Federico Cartabia, vasen laitahyökkääjä

21-vuotias Cartabia sai viime kaudella vastuuta 25 liigapelissä. Kuulunee tulevina vuosina Valencian kokoonpanoon, mutta tämä kausi menee lainalla Córdobassa.

Víctor Ruíz, toppari

Aiemmin jo parista topparista luopunut Valencia lainasi Ruízin yllättäen Villarrealiin. 25-vuotias pelasi viime kaudella 11 ottelua.

Míchel, hyökkäävä keskikenttä

Viime kaudella pienessä roolissa ollut Míchel lainattiin tulevaksi kaudeksi Getafeen.

Oriol Romeu, puolustava keskikenttä

Viime kauden lainamies Chelseasta. Sai vastuuta 13 liigaottelussa.

Eduardo Vargas, oikea laitahyökkääjä

Lainattiin viime kevääksi Napolista. Ehti pelata 25 ottelua, joissa teki viisi maalia ja antoi neljä maalisyöttöä.

Pelaajasiirrot – saapuneet

André Gomes, keskikentän keskusta

Peter Limin myötä hankittu 21-vuotias portugalilainen pelasi viime kaudella Benficassa 31 ottelua. Kuusi maalia ja neljä maalisyöttöä. Valencia maksoi lupaavasta pelurista 16 miljoonaa euroa.

Shkodran Mustafi, toppari

Toinen todella lupaava pelaaja. Tuli 8,5 miljoonalla eurolla Sampdoriasta. Monen mielestä viime kaudella italialaisjoukkueen paras pelaaja. 22-vuotias Mustafi tuo puolustukseen pääpeliosaamista ja kaksinkamppailuvoimaa.

Rodrigo de Paul, vasen laitahyökkääjä

Seuraava lupaus. Noin viidellä miljoonalla eurolla argentiinalaisesta Racingista hankittu de Paul iski viime kaudella neljä maalia ja antoi viisi maalisyöttöä 37 ottelussa.

Lucas Orbán, vasen puolustaja

Vajaalla neljällä miljoonalla eurolla Bordeaux’sta hankittu argentiinalainen paikannee lähtökohtaisesti sekä Juan Bernatin että Jérémy Mathieun jättämiä aukkoja. Orbán voi pelata sekä vasempana pakkina että topparina.

Yoel Rodríguez, maalivahti

Celta Vigosta hankittu Yoel paikannee Guaitan lähdön. Taistellee Diego Alvesin kanssa ykkösvahdin paikasta. Muodollisesti 25-vuotias Yoel pelaa alkavan kauden lainalla, jonka jälkeen siirrosta tehdään pysyvä. Siirtokorvaus noin kaksi miljoonaa euroa.

Rodrigo, keskushyökkääjä

Toinen Limin hankinta. Real Madridin 23-vuotias kasvatti pelasi viime kaudella Benficassa 42 ottelua, joissa 18 maalia ja seitsemän maalisyöttöä. Samanlainen siirtosopimus kuin Yoelilla.

José Luis Gayá, vasen puolustaja

Omista reserveistä nostettu 19-vuotias Gayá paikkaa jossain määrin Bayerniin lähtenyttä Bernatia. Voi pelata vasemmalla laidalla lähes paikkaa kuin paikkaa.

Carles Gil, piilokärki

Niin ikään reserveistä edustukseen nostettu. Pelasi viime kauden lainalla Elchessä, jonka riveissä 33 ottelua La Ligassa. Erittäin hyvä syöttäjä.

Jonathan Viera, oikea laitahyökkääjä

Viime kausi meni lainalla Rayo Vallecanossa. 26 ottelua, joissa mukavat viisi maalia ja seitsemän maalisyöttöä.

Éver Banega, keskikentän keskusta

Pelasi syksyn Valenciassa. Kevät meni lainalla Newell’s Old Boysissa. Hienoiseksi ongelmapelaajaksi ristitty Banega on yhdistetty siirtohuhuissa Sevillaan.

Hélder Postiga, keskushyökkääjä

Jossain määrin Roberto Soldadon paikkaajaksi hankittu Postiga osoittautui suutariksi. Teki syksyllä kolme maalia 15 ottelussa. Kevät meni lainalla Laziossa.

Andrés Guardado, vasen puolustaja

Syksyllä 16 ottelua Valencian paidassa. Meksikolainen vietti kevään lainalla Bayer Leverkusenissa. Bernatin lähdön myötä paikka Valencian kokoonpanossa saattaa aueta.

Nicolás Otamendi, toppari

Hankittiin tammikuun siirtoikkunassa Portosta ja lainattiin samantien loppukevääksi Atlético Mineiroon. Nyt ensimmäistä kertaa Valencian mukana.

Joukkueen vahvuudet

Hidas hyökkääminen toimii. Valencia iski viime kaudella 63 prosenttia La Liga -maaleistaan niin sanotun avoimen pelin kautta. Palloa Valencia hallitsi keskimäärin noiin 55-prosenttisesti, ja syötöistä napsui omille enemmän kuin neljä viidestä. Toisin sanoen pallollinen pelaaminen on hyvällä tasolla.

Toisena vahvuutena voidaan pitää maalintekosektoriin pääsemistä. Viime kaudella Valencian vedoista kaksi kolmesta lähti keskeltä, ja selvästi yli puolet rangaistusalueen sisältä. Lisäksi laukausmäärät nousivat hyvälle tasolle – vain viimeistelyssä oli parantamisen varaa.

Joukkueen heikkoudet

Vastahyökkäyspelaaminen on – tai oli ainakin viime kaudella – heikkoa. Jos joukkue tekee 51 liigamaalistaan vain kaksi vastahyökkäyksistä, nopean hyökkäämisen ratkaisut eivät toimi.

Lisäksi Valencia käytti viime kaudella hämmentävän paljon keskityksiä siihen nähden, että joukkueen pääpelivoima hyökkäyksessä on heikolla tasolla. Esimerkiksi Paco Alcácer voitti vain 36 pääpalloa 112:sta.

Valmennus

Jotta korkeammat voimat olisivat Valencian puolella, seurajohto päätti palkata Juan Antonio Pizzin tilalle Nuno Espírito Santon – siis kirjaimellisesti Pyhän Hengen. 40-vuotias portugalilainen aloitti uransa maalivahtivalmentajana Málagassa vuonna 2010. Kaksi vuotta sitten Nuno siirtyi kotimaansa Rio Aven päävalmentajaksi.

Kaiken kaikkiaan lusitaani ehti luotsata Rio Avea 79 ottelussa. Pisteitä kertyi ottelua kohden keskimäärin 1,43. Espíriton alaisuudessa joukkueen maalimäärät pysyivät melko maltillisina. Keskimäärin 1,1 tehtyä ja 1,18 päästettyä maalia per ottelu.

Valencian harjoitusotteluiden perusteella maalimäärät ovat nousussa. Ensimmäisissä peleissä vastustajat eivät olleet erityisen tasokkaita, mutta kolme viimeisintä antoi osviittaa Valencian iskukyvystä. Monacoa vastaan Valencia pelasi 2-2-tasapelin, ja Benfican Lepakot kaatoi maalein 3-1. Manchester Unitedia vastaan tuli 1-2-tappio, mutta siinäkin pelissä Valencia laittoi vastustajansa ajoittain ahtaalle. Vielä on jäljellä yksi kova harjoitusottelu AC Milania vastaan, mutta tavoite alkavalle kaudelle on jo selvä. Nuno haluaa johtaa Valencian takaisin Mestarien liigaan.

Tärkein pelaaja

Dani Parejo

25-vuotias keskikenttäpelaaja oli viime kaudella joukkueensa paras pelaaja Jérémy Mathieun ohella. Nyt Mathieu on Barcelonassa, joten valtaistuin on yksin Parejon. Erinomainen pelintekijä antoi viime kaudella liigassa noin 2000 syöttöä, joista lähes 88 prosenttia omille. Keskikentän kolmion toisena pohjapelaajana operoiva Parejo rytmittää puolustuslinjan ja hyökkääjien välissä peliä. Monipuolinen syöttäjä hallitsee niin lyhyet syötöt, läpisyötöt, pitkät syötöt kuin keskityksetkin. Lisäksi Parejo oli viime kaudella joukkueensa neljänneksi paras maalintekijä La Ligassa.

Arvio

Valencia menetti pari tärkeää pelaajaa. Ennen kaikkea Mathieun menetys tuntuu. Toisaalta seuran taloustilanne vaikuttaisi olevan aiempaa parempi, kiitos Peter Limin omistajuuden. Tällä tahdilla Valencia palaa ennen pitkää Mestarien liigaan, mutta tapahtuuko se vielä tällä kaudella? Nappionnistumisella kyllä, mutta todennäköisemmin Lepakot taistelee alkavalla kaudella Eurooppa-liigan paikoista.

Kokoonpano

Maalivahdit

1 Diego Alves
13 Yoel Rodríguez

Puolustajat

3 Rúben Vezo
4 Shkodran Mustafi
12 João Pereira
18 Andrés Guardado
19 Antonio Barragán
30 Nicolás Otamendi
31 José Luis Gayá
Lucas Orbán

Keskikenttäpelaajat

10 Éver Banega
15 Javi Fuego
21 Dani Parejo
28 André Gomes

Hyökkääjät

7 Jonas
8 Sofiane Feghouli
9 Hélder Postiga
11 Pablo Piatti
14 Rodrigo de Paul
16 Paco Alcácer
17 Jonathan Viera
20 Rodrigo
25 Vinícius Araújo
29 Carles Gil

Valmentaja

Nuno Espírito Santo