Hyökkääjä Diego Costa on yksi kuumimpia nimiä tammikuun siirtomarkkinoilla hänen iskettyään syksyn 17 La Liga -kierroksella 19 maalia Atlético Madridille. Seuran talous saattaa vaatii jonkun pelaajan myymistä tammikuussa tai viimeistään kesällä, mutta Costasta ”Atleti” pitää tiukasti kiinni.

Costan nimi on liitetty etenkin Lontoon suurseuroihin Chelseaan ja Arsenaliin. Atléticon jalkapallojohtaja José Luis Caminero on kuitenkin vakuuttunut siitä, että Costa jatkaa seuran riveissä kauden loppuun.

– Juuri tällä hetkellä Costa ei ajattele lähtöä, hänellä on sopimus Atléticon kanssa, Caminero sanoi Marcan haastattelussa.

– Hän on tehnyt jatkosopimuksen kanssamme, mikä on tärkeää. Sillä hän on osoittanut haluavansa jatkaa tässä seurassa.

Costa oli jo viime kesänä lähellä siirtoa Liverpooliin, mutta päätti lopulta jäädä ja allekirjoitti uuden sopimuksen, joka ulottuu kesään 2018 saakka. Tuolloin puhuttiin 25 miljoonan euron siirtosummasta, mutta nyt hintalappu lienee joka tapauksessa selvästi suurempi.