Valencian toppari Adil Rami ei täysin purematta niele seuran päätöstä sulkea hänet kurinpidollisista syistä kokonaan joukkueen toiminnan ulkopuolelle toistaiseksi. Rami kritisoi radiohaastattelussa vahvasti joukkueen muita pelaajia ja päävalmentaja Miroslav Djukicia, mutta pitää syntynyttä kohua liioiteltuna.

Rami jatkoi loppuviikolla keskustelua radiokanavien kautta.

– Haluan vastata siihen rangaistukseen, jonka seurani Valencia minulle langetti, Rami sanoi Radio Monte Carlolle.

– Rangaistus on perusteeton enkä hyväksy sitä. Olen pahoillani tästä tilanteesta, joka luo varjon minun sekä seuran ja fanien välien ylle – niiden joiden eteen olen aina tehnyt töitä suurella kunnioituksella ja täydellisellä sitoutumisella.

Rami uskoo tilanteen purkautuvan yhteisymmärryksessä osapuolten kesken.

– Nämä erimielisyydet saadaan ratkaistua hyvässä urheiluhengessä keskustelemalla seuran kanssa, mikä on se mitä olen koko ajan hakenut. Toivon keskusteluista täysin avoimia hengeltään.

Lauantain La Ligan ottelussa Rayo Vallecanoa vastaan Rami ei kuitenkaan missään tapauksessa ole mukana.