Barcelonan pelaajalla ollut vaikeuksia totutella korona-ajan jalkapalloon: ”Tunnelma on muuttunut täysin”
Kuva: Getty Images
Barcelonan keskikenttäpelaajan Arturo Vidalin on ollut vaikea tottua jalkapalloon ilman yleisöä.
Vidal, 33, ja kumppanit ovat ehtineet pelata kolme ottelua suljettujen ovien takana La Ligassa koronavirustauon päätyttyä. Espanjassa on pohdittu, voitaisiinko kannattajia päästää takaisin katsomoihin porrastetusti jo tällä kaudella, mutta lopullisia päätöksiä ei ole vielä tehty.
Chilen maajoukkuetähti kertoi Radio Cooperativan haastattelussa, että hänen on ollut vaikeampi motivoitua peleihin.
– Se on outoa ja monimutkaista. Lähtien siitä, mitä meidän pitää tehdä ennen otteluja aina muokattuihin käytäntöihin, sillä ne ovat asioita, joita ei ennen osannut kuvitella, sanoi Vidal.
– Ihmiset välittävät tunteitaan meille jo ennen kuin saavumme stadionille, mutta nyt sitä ei ole. Tunnelma on muuttunut täysin.
– Kannattajien motivaatio ei ole läsnä, ja pelaajana on hyvin vaikea keskittyä. On vaikea edes haluta mennä kentälle.
– Jalkapallossa on kyse tunnelmasta, jonka kannattajat luovat.
Barcelona putosi edellisellä kierroksella La Ligan piikkipaikalta, kun se pelasi omassa ottelussaan tasan ja Real Madrid voitti omansa. Madrid on tällä hetkellä Blaugranaa edellä vain keskinäisten otteluiden perusteella.
Tänään, tiistaina, Barcelona kohtaa Athletic Bilbaon kotikentällään.
– Siitä tulee intensiivinen ja erittäin vaikea ottelu. Meidän on parannettava pelaamistamme, koska Athletic on todella haastava vastustaja, sanoi Vidal.
– Meidän on palauduttava otteluiden välissä mahdollisimman nopeasti.
LUE MYÖS:
- Jamie Carragher: Nyt on Barcelonan aika menestyä Mestarien liigassa
- Kylian Mbappé vastasi epäilijöilleen: ”Mielestäni se ei ole normaalia”
- Barcelona-pomolta kylmä arvio: tämän takia Marcus Rashford sai lähtöpassit
- Real Madrid tekemässä monivuotisen jatkosopimuksen avainpelaajansa kanssa
- Entinen Atlético Madrid -pelaaja suuttui väärälle miehelle – uhmakkaat puheet naurattivat
- Barcelona-pomo kertoi mielipiteensä Julián Álvarezin siirtosaagasta
- Ballon d’Orin voittajaehdokkaat julkaistu – Barcelona-pomo ällistyi: ”Maailmanlaajuinen skandaali”
- Ronald Araújo loistaa Liverpoolissa – toivoo pelkkää hyvää Barcelonalle: ”Olen aidosti hyvin onnellinen siitä…”
- Atléticon luottoratsu totesi Julián Alvarezista: ”Antakaa pojan pelata”
- Atlético Madrid ei pysynyt Liverpoolin vauhdissa Mestarien liigassa
- Espanjassa kuohuu – Lamine Yamal ei arastellut kertoa mielipidettään Ousmane Dembélén päätöksestä
- UEFA teki virheen, myöntää Federico Valverde – ”En voi uskoa”
- Jose Mourinho latasi suoraan Alexander-Arnoldista: ”Hän ei ole keskikenttäpelaaja”
- Lamine Yamal rikkoi ennätyksiä – Kylian Mbappekin kalpenee
- Atlético Madrid ei pysynyt Liverpoolin vauhdissa Mestarien liigassa
- Nyt tipahti aivan hurja tulos Mestarien liigasta – Barcelonalle murskavoitto
- Toimittaja: Anthony Martial saattaa palata La Ligaan
- Barcelonan tähtiä ulkona Ballon d’Or -ehdokaslistalta – Espanjan ylivoimaa muissa kategorioissa
- Rodri haukkui vastustajan tasoa – joutui sittemmin pahoittelemaan kommenttejaan
- Seurapomo: Huippuhyökkääjä ei halunnut siirtyä Barcelonaan – ”Kieltäytyi neuvottelemasta”