Barcelona haluaisi myydä toppari Samuel Umtitin tänä kesänä, mutta ranskalaispuolustaja haluaa jäädä taistelemaan paikastaan, kertoo Diario Sport.

Umtitin, 26, ura oli kovassa nosteessa, kun hän siirtyi kotimaansa suurseurasta Lyonista Barcelonaan kesällä 2016. Viimeisten kahden kauden aikana hän on kuitenkin jäänyt rotaatiopelaajaksi, erityisesti jatkuvien polvivaivojensa takia.

Päättyneellä kaudella Umtiti pelasi La Ligassa vain 13 ottelua.

Barcelona olisi valmis luopumaan Umtitista ja hänen suurista palkkakuluistaan, mutta ranskalaistoppari ei ole halukas siirtymään kesken sopimuskautensa. Umtitin ja Barcelonan diili päättyy kolmen vuoden päästä.

Umtiti haluaisi vielä nousta takaisin Barcelonan pelaavaan kokoonpanoon, mutta hän on menettänyt paikkansa maanmiehelleen Clément Lenglet’lle. Lisäksi Barcelona on ajanut tällä kaudella Ronald Araújoa sisään edustusjoukkueeseen, ja lehtitietojen mukaan Blaugrana tavoittelee vielä kasvattiaan Eric Garcíaa takaisin Manchester Citystä.

Barcelona on tiettävästi valmis myös lainaamaan Umtitin ensi kaudeksi muualle. Hänet on huhuissa yhdistetty useisiin seuroihin Englannissa ja Ranskassa.