Virallista: UEFA ei toistaiseksi rankaise Real Madridia eikä Barcelonaa Superliiga-hankkeesta
Kuva: Getty Images
Euroopan jalkapalloliitto UEFA on tänään keskiviikkona tiedottanut kirjallisesti, että sen nimittämä työryhmä ei enää tutki, rikkoivatko Real Madrid ja Barcelona UEFA:n asettamia määräyksiä Superliiga-hankkeellaan. Myös Juventus oli ollut tutkinnan kohteena. Kyseiset joukkueet saavat osallistua Mestarien liigaan ensi kaudella. Ne olivat vaarassa tulla suljetuksi ulos Mestarien liigasta.
Seurat eivät toistaiseksi saa mitään sanktioita, mutta UEFA ei sulje pois mahdollisuutta, että se jatkaisi tutkintaa vielä myöhemmin. Liitto käynnisti kurinpitomenettelyn toukokuussa. Se ei erikseen kerro, miksi prosessi on virallisesti asetettu jäihin.
Barcelona, Real Madrid ja Juventus olivat ainoat joukkueet 12:sta, jotka eivät suostuneet sanoutumaan irti Superliiga-konseptistaan. Real Madridin seurapresidentti Florentino Pérez on toiminut hypoteettisen kilpasarjan keulamiehenä ja on pitkään julkisesti elätellyt toiveita idean toteutumisesta.
Muokattu 9.6. klo 20.44: Lisätty maininta kurinpitoprosessin alkamisajankohdasta.
LUE MYÖS:
Barcelonalle ja Real Madridille syy huokaista helpotuksesta – UEFA ei saa rankaista Superliiga-kapinallisia
LUE MYÖS:
- Barcelona palkitsi hyökkääjälupauksensa – enää ei tarvitse jarrutella
- La Ligan kulttipelaaja lopettaa uransa maajoukkueessa
- Nico Paz sanoi ei Real Madridille – kertoi miksi jäi Italiaan
- Deco: Real Madridin pelaaja halusi siirtyä Barcelonaan
- Jamie Carragher: Nyt on Barcelonan aika menestyä Mestarien liigassa
- Kylian Mbappé vastasi epäilijöilleen: ”Mielestäni se ei ole normaalia”
- Barcelona-pomolta kylmä arvio: tämän takia Marcus Rashford sai lähtöpassit
- Real Madrid tekemässä monivuotisen jatkosopimuksen avainpelaajansa kanssa
- Entinen Atlético Madrid -pelaaja suuttui väärälle miehelle – uhmakkaat puheet naurattivat
- Barcelona-pomo kertoi mielipiteensä Julián Álvarezin siirtosaagasta
- Barcelona-pomolta kylmä arvio: tämän takia Marcus Rashford sai lähtöpassit
- Barcelona-pomo kertoi mielipiteensä Julián Álvarezin siirtosaagasta
- Espanjassa kuohuu – Lamine Yamal ei arastellut kertoa mielipidettään Ousmane Dembélén päätöksestä
- Jose Mourinho latasi suoraan Alexander-Arnoldista: ”Hän ei ole keskikenttäpelaaja”
- Kylian Mbappe asetti joukkueen henkilökohtaisten meriittien edelle: ”Haluamme olla yhtenäinen joukkue”
- Lamine Yamal rikkoi ennätyksiä – Kylian Mbappekin kalpenee
- Ballon d’Orin voittajaehdokkaat julkaistu – Barcelona-pomo ällistyi: ”Maailmanlaajuinen skandaali”
- Real Madrid tekemässä monivuotisen jatkosopimuksen avainpelaajansa kanssa