La Ligan rasismikohu: Cádiz-puolustaja väittää vastustajan valehdelleen: ”Siinä vaiheessa lopetan urani”

La Ligassa nähtiin sunnuntai-iltana hyvin ikävä välikohtaus.
Valencian Mouctar Diakhaby väitti Cádizin Juan Calan solvanneen häntä rasistisesti. Valencian pelaajat jättivät kentän sen jälkeen, kun Diakhaby kertoi Calan haukkuneen häntä rasistisesti käyttäen n-sanaa.
Ottelua jatkettiin noin 20 minuuttia kestäneen tauon jälkeen. Valencian päävalmentaja Javi Gracia otti Diakhabyn tauon aikana vaihtoon. Gracian mukaan Diakhaby ei ollut pelikunnossa rasistisen solvauksen jälkeen. Cala jatkoi ottelua puoliajalle saakka.
Diakhaby julkaisi tiistaina videon sosiaalisessa mediassa, jossa hän kertoi sunnuntain tapahtumista.
– Haluan puhua siitä, mitä tapahtui Cádizissa sunnuntaina. Nyt olen rauhallisempi ja haluan puhua. Cádizin pelaaja solvasi minua eräässä tilanteessa. Hän sanoi sanat: ”v*tun n**keri”. Sitä ei voi hyväksyä. Kaikki näitte, miten reagoin siihen. Tuollaista ei voi tapahtua normaalissa elämässä tai jalkapallossa, Diakhaby totesi.
Cala piti lehdistötilaisuuden tiistaina, jossa puolustaja väitti, ettei solvannut Diakhabya rasistisesti.
– Kun Diakhaby kuulee väittämänsä rasistisen solvauksen, on hänen ympärillään 7-8 pelaajaa, joista yksikään ei kuullut sitä. Antakaa minulle edes oikeus epäillä sitä, Cala viittasi siihen, miten Diakhaby olisi kuullut Calan sanat väärin.
– En missään vaiheessa haukkunut häntä rasistisesti. Sanoin hänelle, että jätä minut rauhaan. Ehkä Diakhaby kuuli sen väärin, koska hän väitti minun sanoneen häntä ”v*tun n**keriksi”, Cala totesi.
Diakhaby totesi videossaan, että nimeltä mainitsematon Cádizin pelaaja kysyi Valencian pelaajalta tauon aikana, voitaisiinko ottelua jatkaa, jos Cala pyytäisi Diakhabylta anteeksi. Calan mielestä kyseinen väite ei pidä paikkaansa.
– Kaikki, mitä Diakhaby sanoo, on valhetta. Jos joku Cádizin pelaaja väittää julkisesti minun sanoneen, että voisimme jatkaa ottelua, jos pyydän Diakhabylta anteeksi, lopetan ammattilaisurani. Tämä on pelleilyä ja olen julkisen lynkkauksen uhri.
Valencia julkaisi tiedotteen verkkosivuillaan Calan lehdistötilaisuuden jälkeen. Valencia ei usko Calan väitteitä.
– Cala menetti tiistaina loistavan mahdollisuuden hyväksyä virheensä, eikä hän pyytänyt anteeksi uhriltaan. Sen sijaan hän hyökkäsi verbaalisesti Diakhabyn ja muiden Valencian jäsenien kimppuun, seura kirjoitti.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Sevilla nimitti uuden päävalmentajan
- Atléticolle murskatappio – Diego Simeone muistutti PSG:n rahamahdista
- Neljälle vankeustuomiot Vinícius-nuken hirttämisestä
- Aymeric Laporte herättää kiinnostusta La Ligassa
- Sport: Nico Williams haluaa siirtyä Barcelonaan
- PSG murskasi Atléticon seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Real Madrid haluaa Benfican puolustajan – seurapomo: ”Saimme tarjouksia, jotka eivät miellyttäneet meitä”
- Sport: Hansi Flick haluaa Thiagon takaisin valmennustiimiinsä
- Marc-André ter Stegen herättää kiinnostusta Turkissa
- Real Madridin Raúl Asenciolle pitkä jatkosopimus
- Sport: Nico Williams haluaa siirtyä Barcelonaan
- PSG murskasi Atléticon seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Real Madrid haluaa Benfican puolustajan – seurapomo: ”Saimme tarjouksia, jotka eivät miellyttäneet meitä”
- Sport: Hansi Flick haluaa Thiagon takaisin valmennustiimiinsä
- Neljälle vankeustuomiot Vinícius-nuken hirttämisestä
- Marc-André ter Stegen herättää kiinnostusta Turkissa
- Real Madridin Raúl Asenciolle pitkä jatkosopimus
- Aymeric Laporte herättää kiinnostusta La Ligassa
- Atléticolle murskatappio – Diego Simeone muistutti PSG:n rahamahdista
- SER: Real Madridin myytävä ainakin yksi tähdistään – vaihtoehtoja on kaksi