Real Madridin entinen lääkäri avautui ajastaan – myönsi rajun yhteenoton Sergio Ramosin kanssa
Kuva: Getty Images
Real Madridin entinen lääkäri Jesus Olmo antoi mielenkiintoisia kommentteja ajastaan seuran lääkärinä. Olmo kertoi ottaneensa tiukasti yhteen kapteeni Sergio Ramosin kanssa.
Olmo työskenteli Real Madridin lääkärinä vuosina 2013-17, jolloin seura voitti muun muassa Zinédine Zidanen alaisuudessa La Ligan sekä Mestarien liigan kahdesti.
Olmo kertoi arvostavansa suuresti Real Madridin kapteenia Sergio Ramosia, vaikka miehet ottivatkin välillä yhteen sanallisesti. Ramos kertoi vuonna 2015, ettei pelaajistolla ollut täyttä luottamusta lääkintäryhmään.
– Sergio on erityinen, meillä oli todella raju yhteenotto. Hän on ihminen, joka sanoo asiat suoraan päin naamaa, kuten minäkin. Hän teki asioita, jotka eivät mielestäni olleet sopivia ja kerroin siitä hänelle. Me molemmat puolustimme omaa mielipidettämme äärimmäisellä kunnioituksella. Saatoimme olla eri mieltä asioista, mutta suhteemme oli todella hyvä, Olmo kertoi Ideal de Granada -lehdelle.
Olmo kertoi, että hänellä oli erinomainen suhde kulloisenkin päävalmentajien kanssa. Olmo kertoi, että hänen tiimillään oli iso rooli Zidanen, Carlo Ancelottin sekä Rafael Benítezin alaisuudessa.
– Ne olivat todella hyviä kokemuksia, vaikkakin on totta, että meidän rooli oli paljon suurempi kuin normaalisti. Vietimme paljon aikaa pelaajien kanssa, ja se saattaa joskus johtaa epäluottamukseen. Valmentajat usein pitävät enemmän perinteisestä tavasta toimia, jossa he voivat kontrolloida kaikkea, toisaalta olin itse samanlainen valmentajana.
– Loin mallin ja puolustin sitä, mutta kun se lopetettiin, lähdin, Olmo kertoi.
Olmon mukaan hänelle ei ole kuitenkaan jäänyt mitään hampaankoloon, vaikka lähtö seurasta olikin dramaattinen.
– En kanna mitään kaunaa ketään kohtaan. Ymmärrän nämä asiat. Olin pelkkä lääkäri ja työskentelin, kun minut määrättiin työskentelemään. Kun minulle sanottiin, etten voisi jatkaa samalla tavalla kuin aiemmin, päätin lähteä, Olmo avasi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Betisin loistovire eurokentillä jatkui
- Väite: Thiago Alcântara kieltäytyi päävalmentajan paikasta
- Real Madridin pelaajat ilmaisivat tukensa Xabi Alonsolle
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Real Madridin pelaajat ilmaisivat tukensa Xabi Alonsolle
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Väite: Thiago Alcântara kieltäytyi päävalmentajan paikasta
- Neljälle Real Madridin pelaajalle jaettiin pelikieltoja
- Gareth Bale paljasti mielipiteensä madridilaismediasta: ”Loukkaannuin siitä”