SER: Leo Messin ei ole maksettava hurjaa ulosostopykäläänsä lähteäkseen Barcelonasta
Kuva: Getty Images
Leo Messi ilmoitti Barcelonan seurajohdolle tiistaina haluavansa purkaa pelaajasopimuksensa siirtyäkseen muualle.
33-vuotiaan Messin todennäköisimpänä uutena seurana pidetään Manchester Cityä, joka on ottanut yhteyttä Messin edustajiin. Manchester Cityn seurajohdon on määrä saapua ensi viikolla Barcelonaan neuvottelemaan Messin kanssa.
Messi ei osallistu Barcelonan järjestämiin koronavirustesteihin sunnuntaina, eikä siten myöskään maanantaina alkavalle harjoituskaudelle.
SER:n mukaan Messin tai pelaajasta kiinnostuneen seuran ei ole maksettava 700 miljoonan euron ulosostopykälää.
Messin sopimuksessa on sellainen pykälä, jonka mukaan viimeisellä sopimuskaudella ulosostopykälää ei ole maksettava, ja Messi pääsisi lähtemään seurasta ilmaiseksi.
Messin nykyinen sopimus Barcelonan kanssa päättyy ensi kauden jälkeen, mutta Messin mielestä sopimus on jo päättynyt.
Argentiinalaisen mielestä hänellä on viikko aikaa ilmoittaa kauden jälkeen siitä, aikooko hän poistua seurasta. Pelaajasopimuksen mukaan Messin olisi pitänyt ilmoittaa siitä kesäkuun alkuun mennessä, mutta koronaviruspandemian seurauksena Barcelonan kausi jatkui elokuun puoliväliin asti.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Barcelona oli liian vahva Mestarien liigan finaalissa
- Real Madrid vahvisti – huippupelaaja lähtee seurasta
- Cesc Fàbregas saneli: ”Hän pysyy joko meillä tai siirtyy Real Madridiin”
- Tässä on valmentajana aloittavan Andrés Iniestan uusi seura
- Virallista: Álvaro Arbeloa jättää Real Madridin
- Virallista: César Azpilicueta lopettaa pelaajauransa
- Athletic: Trent Alexander-Arnold sai pettyä – ei mahtunut Englannin MM-joukkueeseen
- Marca: Bernardo Silva haluaa siirtyä Atléticoon
- Raphinha avautui menneisyydestään – tarjouksia sateli kaikkialta
- La Liga jää pahasti jälkeen – tienestit aivan eri luokkaa toisen liigan kanssa