Palaako Karim Benzema vielä juurilleen? – ”Yritän saada hänet Lyoniin”

Kuva: Getty Images
Kun La Liga lähti marraskuun maaottelutauolle, komeili sarjan maalintekijätilaston kärjessä Karim Benzeman nimi. 31-vuotias ranskalainen on ottanut joukkueen tehoista suuren vastuun, kun muun muassa Eden Hazard ja Luka Jovic eivät ole verkkoja juurikaan heilutelleet. Benzema on sen sijaan tehnyt jo yhdeksän maalia.
Vuosina 2011, 2012 ja 2014 Ranskan vuoden jalkapalloilijaksi valittu Benzema on edustanut peliuransa aikana vain kahta seuraa. Real Madridissa hän pelaa jo yhdettätoista kauttaan. Santiago Bernabéulle Benzema siirtyi kesällä 2009 komealla 41 miljoonan euron siirtokorvauksella.
Karim Benzema on siis erittäin seurauskollinen mies. Hänen sopimuksensa Real Madridin kanssa ulottuu kesään 2021, mutta voisiko sen jälkeen olla edessä vielä paluu Ligue 1:n Lyoniin? Kyllä, jos Lyonin urheilujohtaja Juninho saa tahtonsa läpi.
– Minun toiveeni on ehdottaa Karimille uransa päättämistä Lyonissa. Hän on täältä kotoisin. Mikseivät molemmat osapuolet voisi tehdä taloudellista satsausta tehdäkseen siitä totta, Juninho totesi Olympique Lyonin omalla TV-kanavalla.
– Emme voi tarjota hänelle samaa palkkaa kuin Real Madrid, mutta odotamme oikeaa hetkeä.
Brasilialainen Juninho tietää mistä puhuu, sillä hän itsekin palasi uransa viimeisiksi vuosiksi ensimmäiseen ammattilaisseuraansa Vasco da Gamaan.
[readmore from=Benzema-Karim]
– Minä tein niin. Laskin palkkaani pelatakseni Vascossa urani päätteeksi. Ehkä Karimkin voi tehdä niin, meidän täytyy vain puhua hänen kanssaan, Juninho jatkoi.
– Viestittelin Karimin kanssa jo, kun olin Brasiliassa. Minusta tuntui siltä, että hän haluaisi tulla tänne. Hän kunnioittaa seuraa suuresti. Hän käy myös usein fysioterapeutti Abdelin luona Lyonissa.
– Haluan, että Benzema tulisi pelaamaan Lyoniin kahdeksi vuodeksi ja treenaisi sen jälkeen junioreita. Karim voi olla tarvitsemamme johtaja. Minun unelmani on, että hän päättäisi uransa täällä Lyonissa, kotonaan.
Lähde: Mundo Deportivo
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- La Ligan pelaajat suunnittelevat protestia Yhdysvalloissa pelattavaa sarjaottelua vastaan
- Hansi Flick kumosi huhut: ”Täyttä roskaa”
- Barcelonalta kaksi isoa uutista: Camp Nousta ja isosta sponsoridiilistä
- Kriisi kytee Barcelonassa: Deco esti Hansi Flickiä rankaisemasta tähtipelaajaa
- Barcelonan Eric García puhui viime viikkojen haasteista: ”Minä kuulun niihin, jotka ajattelevat, että…”
- Barcelona etsii uutta ykköshyökkääjää – kiinnostunut Juventuksen kärjestä
- Frenkie de Jong latasi suorat sanat medialle: ”Se on ollut teidän syynne”
- Real Madrid saa tuplavahvistuksen sairaustuvalta
- Virallista: Barcelonan tähtipelaajalle jatkosopimus – suostui leikkaamaan palkkaansa
- Raphinha paljasti: Harkitsi toden teolla siirtyvänsä Saudi-Arabiaan
- Kriisi kytee Barcelonassa: Deco esti Hansi Flickiä rankaisemasta tähtipelaajaa
- Barcelonan Eric García puhui viime viikkojen haasteista: ”Minä kuulun niihin, jotka ajattelevat, että…”
- Frenkie de Jong latasi suorat sanat medialle: ”Se on ollut teidän syynne”
- Barcelona etsii uutta ykköshyökkääjää – kiinnostunut Juventuksen kärjestä
- Real Madrid saa tuplavahvistuksen sairaustuvalta
- Raphinha paljasti: Harkitsi toden teolla siirtyvänsä Saudi-Arabiaan
- Skandaali Camp Noulla
- Sun: Barcelona on tehnyt päätöksen Marcus Rashfordista
- Barcelonan pelaajatilanne menossa naurettavaksi – jo kolmas pelaaja loukkaantui maajoukkuetauolla
- Virallista: Barcelonan tähtipelaajalle jatkosopimus – suostui leikkaamaan palkkaansa