Näin Sergio Agüero reagoi Leo Messin yllättävään siirtoon: ”En voinut uskoa sitä”
Kuva: Getty Images
Sergio Agüero siirtyi toukokuun lopussa vapaana agenttina Barcelonan riveihin.
Kokenut argentiinalaishyökkääjä halusi päästä pelaamaan ystävänsä Leo Messin kanssa. Messi joutui kuitenkin jättämään Barcelonan elokuun alussa seuran talousvaikeuksien vuoksi.
Agüero käväisi El Paísin haastattelussa ja kertoi Barcelona-siirrostaan.
Agüero otti Barcelona-siirron yhteydessä valtavan palkanpudotuksen vastaan ilman sen suurempia ongelmia. Manchester Cityssä Agüero tienasi tiettävästi melkein kolme kertaa enemmän kuin Barcelonassa.
– Kuka jalkapalloilija ei haluaisi pelata Barcelonassa? Sanoisin, että valtaosa pelaajista haluaisi pelata tässä seurassa. Oli Barcelona sitten millaisessa tilanteessa tahansa. Siirryin tänne odottaen voivani pelata Messin kanssa. Kun Barcelona otti minuun yhteyttä, ajattelin, että ihan sama, mitä he minulle maksavat, niin laitan joka tapauksessa itseni kuntoon, jotta voin auttaa seuraa parhaani mukaan, Agüero totesi El Paísille.
Messin lähtö oli Agüerolle shokki, eikä hän aluksi uskonut sitä.
– Se oli shokki. Messi oli hyvin surullinen. En voinut uskoa sitä, kun minulle kerrottiin Messin lähdöstä. Muutamaa päivää myöhemmin menin Messin kotiin tapaamaan häntä. Huomasin, ettei hän ole hyvällä tuulella ja yritin kaikin voimin saada hänet unohtamaan sen, mitä oli tapahtunut.
LUE MYÖS:
- Diego Simeone: Ballon d’Or ei kuulu Lamine Yamalille tai Kylian Mbappélle – eikä muillekaan ennakkosuosikeille
- José Mourinho reagoi Lamine Yamalin väitteeseen Kylian Mbappésta
- Tämä Barcelona-tähti yllätti Rodrin täysin – “Aivan uskomaton”
- Barcelona tapasi miehen, jolta voi odottaa seuraavaksi kovia peliliikkeitä
- UEFA teki ison päätöksen – Barcelonalle hyviä uutisia
- Tämä asia sai Rodrin valitsemaan Barcelonan
- Marca: Atlético saattaa saada tähtensä pelikentille Madridin derbyyn mennessä
- Cope: Ernesto Valvede hylkäsi tarjouksen La Ligasta
- Loistavalle startille jatkoa: Real Betis taistelee kärkikahinoissa
- José Mourinho sai tarpeekseen – yksi asia hiertää uudessa pestissä
- José Mourinho sai tarpeekseen – yksi asia hiertää uudessa pestissä
- La Ligassa kauden ensimmäiset päävalmentajapotkut
- Vain yksi on pystynyt samaan – Barcelona-lupaukselta historiallinen temppu kuuden maalin ottelussa
- Pierre-Emerick Aubameyang iski jälleen – 17 vuotta vanha temppu toistui
- Mitä Yan Diomandelta puuttuu suurempaa roolia varten, José Mourinho?
- Lehti: Liverpoolilla kiikarissa jo seuraava Barcelona-pelaaja Ronald Araújon jälkeen
- Loistavalle startille jatkoa: Real Betis taistelee kärkikahinoissa
- Jättihankinta pääsi viimein Real Madridin avauskokoonpanoon – Mourinho: ”Paljon opittavaa taktisella puolella”
- Lamine Yamal: Ansaitsen Ballon d’Orin
- Julián Álvarez sivuun