Barcelonan kykyjenetsijöiden johtaja João Amaral, 39, vahvisti viikonloppuna, että seura on kiinnostunut brasilialaispuolustaja Arthur Diasista.

Diario Sport siteeraa Amaralin haastattelua ”The Pitch Invaders” -podcastissa. Amaral kehuu siinä Arthur Diasia (ulkoinen linkki).

– Teemme töitä löytääksemme pelaajaprofiileja, joilla on tällaiset ominaisuudet kuin Arthur Diasilla. [Hän on] nopea pelaaja, joka pitää pallosta. Sen profiilin keskuspuolustajaa etsimme vahvistamaan joukkuetta, Amaral paljasti.

19-vuotias Arthur Dias pelaa illasta toiseen täysiä minuutteja Athletico Paranaensessa. Athletico-PR on Brasilian liigassa neljäntenä ja tällä hetkellä kiinni paikassa Copa Libertadoresin lohkovaiheeseen.

Arthur Dias debytoi Brasilian A-maajoukkueessa syys-lokakuun harjoitusotteluissa Australiaa ja Intiaa vastaan.

Linkki YouTube-videoon.

LUE MYÖS: