Real Madridin akatemia tekee jälleen tuottoa. Tällä kertaa espanjalaisjätti on myynyt hyökkääjä Jacobo Ortegan Ranskan pääsarjassa pelaavaan Strasbourgiin. Siirtosumma on 10 miljoonaa euroa, ja Real Madrid säilyttää 30 prosenttia pelaajan oikeuksista.

20-vuotiaassa Ortegassa poikkeuksellista on se, ettei espanjalainen nuorukainen ole pelannut yhtäkään ottelua Real Madridin edustusjoukkueessa. Näytöt ovat tulleet akatemiasta, ja 10 miljoonan euron siirto onkin Real Madridin ennätysmyynti pelaajasta, joka ei ole esiintynyt edustusjoukkueessa. 

190-senttisen hyökkääjän vahvuuksiin kuuluvat hänen pituuteensa nähden hyvä nopeus, fyysisyys ja maalintekokyky. 20-vuotiaan Ortegan odotetaan saavan Strasbourgissa runsaasti vastuuta.

Ligue 1 English

@Ligue1_ENG
From Real Madrid to RC Strasbourg. Jacobo Ortega will play in Ligue 1! 🇪🇸✨

LUE MYÖS: