Eilen pelatussa MM-kisojen neljännesvälierässä kohtasivat Ranska ja Paraguay. Ranska eteni puolivälieriin 1–0-voitolla, mutta ottelun puhutuin aihe ei ollut lopputulos. Kohun keskelle nousivat Paraguayn pelityyli ja monien mielestä järkyttävän heikko tuomarilinja. Paraguay ei saanut rottamaisesta pelityylistään huolimatta ottelussa ainuttakaan korttia, mikä sai fanit raivostumaan.

Kirsikkana kakun päälle espanjalaislehti Marca uutisoi, että yksi Paraguayn koiruuksia harrastaneista pelaajista, Matías Galarza, on nyt linkitetty Getafeen. Marcan mukaan Galarza olisi halukas siirtymään Espanjaan. On vaikea keksiä hänen kaltaiselleen pelaajalle osuvampaa seuraa. Getafe sijoittui tällä kaudella seitsemänneksi vain 32 tehdyllä liigamaalilla ja pääsi siten europeleihin. Joukkue päästi kauden aikana 38 maalia.

Galarza oli eilisessä ottelussa näkyvästi esillä, mutta ei peliotteidensa ansiosta. 24-vuotiaan keskikenttäpelaajan nähtiin muun muassa iskevän kyynärpäällään naamaan Jules Koundéa, taklaavan rumasti Michael Olisen sekä yrittävän provosoida Kylian Mbappéa ottelun lopussa. Mbappé näytti kuitenkin esimerkkiä ja tyytyi vain nauramaan paraguaylaiselle.

Vuodesta 2023 lähtien Getafen päävalmentajana toiminut José Bordalás on kehittänyt niin matalaan blokkiin perustuvan pelitavan, että se on kaukana viihdyttävästä jalkapallosta. Moni La Ligan seuraaja kutsuukin Getafen pelityyliä sosiaalisessa mediassa nimellä ”Haram Ball”, sillä joukkue lähtee jokaiseen otteluun tavoitteenaan ensisijaisesti 0–0-tulosta toivoen.

Linkki Matías Galarzan ruman tempun twiittiin.

مؤيد| RM

@moayad9KM
في احد يشرح لي كيف هذا مانطرد
هل الفيفا تحمي هذه القذارة ام ماذا ؟

LUE MYÖS: