José Mourinho tapasi Real Madridin seurajohdon – tällaisia hankintoja hän haluaa
Fabrizio Romanon mukaan José Mourinho tapasi eilen tiistaina 10. kesäkuuta Real Madridin seurajohdon ja keskusteli kesän hankinnoista. Mourinhon mielestä joukkue tarvitsee edelleen ainakin yhden keskikenttäpelaajan sekä yhden puolustajan.
Mourinhon listalla sekä Real Madridin huhuissa on ollut ainakin seuraavat nimet:
Joško Gvardiol
Joško Gvardiolilla on iso päätös edessään. Hänen vaihtoehtoinaan ovat jatkosopimuksen tekeminen Manchester Cityn kanssa tai siirtyminen Real Madridiin. Huhujen mukaan Manchester City on tarjonnut kroaattipuolustajalle jatkosopimusta vuoteen 2031 asti merkittävän palkankorotuksen kera.
Gvardiol on juuri sellainen pelaaja, jota Real Madrid tällä hetkellä kaipaa. Hän pystyy pelaamaan sekä topparina että vasempana laitapuolustajana, mikä tekee hänestä erittäin arvokkaan vaihtoehdon puolustuslinjaan. Monikäyttöisyytensä, fyysisyytensä ja pallollisen osaamisensa ansiosta hän sopisi erinomaisesti Madridin pelitapaan.
Mateus Fernandes
Mateus Fernandes on José Mourinhon silmissä erinomainen vahvistus joukkueeseen. West Ham pyytää pelaajasta huomattavaa siirtokorvausta, mutta on epätodennäköistä, että mikään seura olisi valmis maksamaan hänestä 85 miljoonaa euroa.
Fernandes toisi keskikentälle kovaa työmoraalia, juoksuvoimaa ja yksilötaitoa, mutta hänen olisi todennäköisesti vaikea murtautua suoraan avauskokoonpanoon. Real Madridin keskikentältä löytyvät jo valmiiksi Aurélien Tchouaméni, Federico Valverde, Jude Bellingham sekä tällä kaudella lopullisen läpimurtonsa tehnyt Arda Güler.
Bernardo Silva
Bernardo Silva olisi pitkälti samassa tilanteessa kuin Mateus Fernandes, sillä hänen olisi tässä vaiheessa uraansa vaikea murtautua Real Madridin avauskokoonpanoon. Silva toisi kuitenkin joukkueeseen kaivattua johtajuutta ja kokemusta: ominaisuuksia, joita pukukopissa on kaivattu viime vuosina Luka Modrićin ja Toni Kroosin kaltaisten maestrojen lähdön jälkeen.
Myös FC Barcelona ja Atlético Madrid ovat tiettävästi kiinnostuneita Silvasta, joten hänen tulevaisuutensa on yksi Espanjan siirtomarkkinoiden kuumimmista puheenaiheista.
Nico Schlotterbeck
Bundesliigassa vahvan kauden pelannut Nico Schlotterbeck olisi vasenjalkaisena topparina erinomainen hankinta Real Madridille. Hän toisi kokemusta ja johtajuutta Real Madridin puolustuslinjaan sekä toimisi varmasti hyvänä mentorina Dean Huijsenille.
Real Madridin puolustus on heikentynyt vuosien saatossa, ja joukkue tarvitsee ehdottomasti vähintään yhden, ellei jopa kaksi uutta puolustajaa tämän kesän siirtoikkunassa. Schlotterbeck olisi tähän tarpeeseen oivallinen vahvistus.
Aktiivinen kesä tulossa
Real Madridin presidentti Florentino Pérez on kertonut viimeaikaisissa haastatteluissaan, että seura aikoo tehdä useita hankintoja tämän kesän siirtoikkunan aikana. Vaikka Julián Álvarezin mahdollinen hankinta saattoikin olla enemmän vaalilupaus kuin konkreettinen siirtotavoite, ovat Pérez ja seuran johto vakuuttaneet, ettei joukkueen vahvistaminen jää pelkästään Ibrahima Konatén ja Denzel Dumfriesin varaan.
Real Madridin odotetaan olevan yksi kesän aktiivisimmista seuroista siirtomarkkinoilla, ja luvassa voi olla useita merkittäviä hankintoja. Los Blancosia näyttää odottavan mielenkiintoinen ja tapahtumarikas kesä.
LUE MYÖS:
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- Nyt tipahti uusi väite Real Madridista ja Yan Diomandesta – ESPN: Jättisumma
- ESPN: Lähtöhuhujen kohteena olevasta Viníciuksesta uutta tietoa
- The Athletic: Real Madridin iso hankinta lähdössä lainalle
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Racing Santander: Ilotulitus Segundassa ei riitä pääsarjassa
- Virallista: tässä on Marc-André ter Stegenin uusi seura
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Málaga: Mopolla moottoritielle
- Ferran Torres tulevaisuudestaan: ”Barcelonan täytyy näyttää, että…”
- Vinicius Junior palasi Real Madridin harjoituksiin
- The Sun: Atlético Madrid virittelee todellista yllätyshankintaa
- Barcelonassa ja Real Madridissa ollaan huuli pyöreänä tähtipuolustajan hinta-arviosta
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Málaga: Mopolla moottoritielle
- Virallista: tässä on Marc-André ter Stegenin uusi seura
- Ferran Torres tulevaisuudestaan: ”Barcelonan täytyy näyttää, että…”
- Vinicius Junior palasi Real Madridin harjoituksiin
- Barcelonassa ja Real Madridissa ollaan huuli pyöreänä tähtipuolustajan hinta-arviosta
- The Sun: Atlético Madrid virittelee todellista yllätyshankintaa
- Real Madrid kiitti Uefaa – ”Suojeli jalkapalloa ratkaisevalla hetkellä”
- Uefan linjaus paljasti – Barcelona koki vääryyttä viime kaudella
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Racing Santander: Ilotulitus Segundassa ei riitä pääsarjassa
- Hansi Flick jäi kaipaamaan Marcus Rashfordia – ”Loistava pelaaja”