Real Madrid ilmoitti tiistaina tehneensä 150 miljoonan euron tarjouksen Atléticolle Julián Álvarezista.

Real Madrid tiedotti samalla Atléticon hylänneen tarjouksen ja vaativan Álvarezista ulosostopykälän mukaista 490 miljoonan euron siirtokorvausta.

Real Madrid kertoi Atléticon kiittäneen saamastaan tarjouksesta ja ilmoittanut hyvässä hengessä naapurilleen, ettei hyväksy sitä. Real Madridin tiedotteen mukaan seurat tulevat hyvin toimeen keskenään.

Atlético vastasi Real Madridin tiedotteeseen ironisesti.

– Olette sekoittaneet asiallisuuden kiitollisuuteen, mutta jottei asian suhteen ole epäselvyyksiä: emme ole teille kiitollisia mistään. Emme ota huomioon tarjouksia Juliánista, ja miten emme voisi tulla hyvin toimeen [Real Madridin kanssa], jos saatte meidät nauramaan jopa enemmän kuin Barcelona, Atlético kirjoitti sosiaalisessa mediassa.

– Hyödynnämme hyviä välejä uuden puheenjohtajanne [Florentino Pérez] kanssa: voisitte lopettaa akatemiapelaajiemme ryöstämisen, Atlético viittasi siihen, miten Real Madrid on pyrkinyt houkuttelemaan lukuisia Atléticon junioreita riveihinsä.

Atlético de Madrid

@Atleti
😂😂😂😂😂

Real Madrid C.F.

@realmadrid
Comunicado Oficial.

LUE MYÖS: