ESPN kertoo, että MM-kisojen parhaaksi pelaajaksi valitun Rodrin siirtoa Real Madridiin ei pidetä enää mahdottomana.

ESPN:n mukaan seurapomo Florentino Pérez on ollut kokeneen keskikenttämiehen hankintaa vastaan, koska Pérezillä on epäilyksiä Rodrin kunnon suhteen.

Myös päävalmentaja José Mourinhon kerrotaan epäilleen tähtipelaajan pelityylin sopivuutta juuri hänen kuvioihinsa.

Rodri menee nyt MM-kisojen päätyttyä selkäleikkaukseen, mutta operaation kerrotaan olevan pieni, eikä Manchester Cityä edustaneen espanjalaisen poissaolon pitäisi olla pitkä. Rodrin pitäisi toipua ennen kauden alkamista.

ESPN kertoo seurapomo Pérezin höllentäneen kantaansa nähtyään Rodrin huipputasolla MM-kisoissa. Keskikenttäpelaaja nousi isolla areenalla takaisin sille huipputasolle, jolla tämä on totuttu aiemmin näkemään.

ESPN:n lähteiden mukaan seurajohdosta José Ángel Sánchez ja pääkykyjenetsijä Juni Calafat ovat vahvimmin Rodrin hankinnan puolella.

Samalla Real Madridin pitäisi luopua pelaajista. ESPN kertoo, että seura on valmis luopumaan Eduardo Camavingasta, mutta ranskalaispelaaja itse haluaisi jäädä seuraan. Lähteen arvion mukaan Camavingan mieli luultavasti muuttuisi, jos madridilaiset hankkisivat Rodrin Manchesterista hänen paikalleen.

Madridissa syntyneen Rodrin, 30, on kerrottu itse halunneen pitkään siirtoa Real Madridiin. Manchester City julkisti tänään torstaina keskikentän pohjalle englantilaistähti Elliot Andersonin hankinnan Nottinghamista. Rodrilla ja Cityllä on sopimus vuoteen 2027 saakka.

LUE MYÖS: