Ei uutta Valencianlahden auringon alla: Valencia on La Liga -kauden lopputuloksissa yhdeksäs. Todellista pelkoa putoamisesta ei ollut. Europelit olivat taas niin lähellä, niin kaukana.

Lohdutuspalkintona Valencia voi kutsua itseään seurajoukkueiden epäviralliseksi maailmanmestariksi (ulkoinen linkki).

Valencia on pitänyt valtikkaa hallussaan 16 päivää eli siitä asti, kun se nujersi Athletic Bilbaon.

Tittelin takana on pohdinta siitä, jos jalkapallossa maailmanmestaruus jaettaisiin samaan tapaan kuin ammattilaisnyrkkeilyssä, jossa mestaruusvyön saa kaatamalla hallitsevan mestarin.

Ajatusleikissä voidaan mennä taaksepäin aina Englannin FA Cupiin ja vuoteen 1871.

Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.

Linkki Mastodon-viestiin.

Seurajoukkueiden epävirallisen maailmanmestarin seuraaminen on saanut inspiraationsa miesten maajoukkueiden epävirallisesta maailmanmestarista. Se toimii samalla periaatteella ja sen perinteet ulottuvat pitkälle.

Suomi on pelannut maailmanmestaruudesta 14 kertaa, mikä on eniten pelattuja MM-otteluita ilman voittoa, ilmenee Rec.Sport.Soccer Statistics Foundationin ylläpitämistä tilastoista.

Tätä selittää osaltaan se, että Ruotsi oli toisen maailmansodan jälkeen Euroopan vahvimpia joukkueita, ja epävirallisena maailmanmestarina se kohtasi Suomen neljästi vuosien 1943 ja 1947 välillä (linkki).

Seurajoukkueista eniten voitettuja epävirallisia MM-otteluita on Aston Villalla, joka on onnistunut tittelinsä puolustamisessa 107 kertaa. Espanjalaisista korkeimmalla on Real Madrid sijalla 17.

Valencia on vienyt 27 MM-finaalia nimiinsä. Viimeisin otteluista oli 3–1-voitto Barcelonasta 23. toukokuuta.

LUE MYÖS: