Toimittaja: Lamine Yamal saa syyttää vammasta itseään
Teinitähti Lamine Yamal loukkaantui keskiviikkona eikä häntä nähdä tällä kaudella enää Barcelonan paidassa.
Juan Furlanich DSports-kanavalta kyseenalaisti voimakkaasti Yamalin urheilullisuuden.
– On uskomatonta, että Lamine Yamal loukkasi itsensä rangaistuspotkussa. Unohtakaamme ironia ja huumori, tämä on totta: hän loukkasi itsensä rangaistuspotkussa, Furlanich sanoi Futbol Totalille.
Yamal onnistui liigaottelussa Celta Vigoa vastaan rankkarissa, mutta tarttui pian sen jälkeen takareiteensä ja kaatui nurmelle pitkäkseen.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
– Alle 48 tuntia sitten [hän] söi vitsillä roskaruokaa aamuyön yksityislennolla. 48 tuntia ennen ottelua. En usko, että tämä kaikki on sattumaa, Furlanich jatkoi.
Alkuviikosta julkaisemassaan kuvassa Yamal juhlisti Laureus-palkinnon voittamista hampurilaisaterian äärellä.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
– [Loukkaantuminen] on todennäköisesti seurausta siitä, että [Yamal] ei ole kunnossa, ei lepää riittävästi, ei pidä huolta itsestään ja ottaa riskejä. Siksi näin tapahtuu, Furlanich arvioi.
Yamal oli tiettävästi valittanut kipuja tai osoittanut kivun merkkejä jo ennen kahden viikon takaista Espanyol-peliä.
– Kuva ei ollut [luvatta otettu]; hän ihan itse rehenteli näillä asioilla, päätti Furlanich.
49-vuotias argentiinalaistoimittaja viittaa siihen, että hampurilaiset lisäävät elimistön matala-asteista tulehdustilaa.
Simon Kuper kirjoitti Financial Timesissa vuonna 2020, että Barcelona luokittelee suurimman osan kevätkaudesta ajanjaksoksi, jolloin pelaajien pitäisi nauttia paljon tulehdusta hillitseviä ruokia, kuten parsakaalia, marjoja ja luulientä (ulkoinen linkki).
Ammattimaisuudestaan kehuttu Cristiano Ronaldo, 41, sanoi viime vuonna WHOOPin haastattelussa, että hän on saattanut joskus syödä hampurilaisen tai valvoa aamuyöhön eikä se ole ongelma niin kauan kuin sitä ei tavaksi ota. (Vastaus kohdassa 15.32.)
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- José Mourinho tapasi Real Madridin seurajohdon – tällaisia hankintoja hän haluaa
- Raphinha: ”Minä ja Vinícius Júnior voimme tuoda kotiin MM-pokaalin”
- Real Madridista lähtevää Álvaro Arbeloaa viedään yllättävään osoitteeseen
- Romano: Maalitykki poistuu Espanjasta
- Pep Guardiola: Mestarien liigalle annetaan liian suurta painoarvoa – ”Tuhoaa projekteja”
- Barcelona-toimittaja: Bernardo Silva siirtyy ennemmin Atléticoon kuin Barcelonaan
- Marcus Rashford jättää Barcelonan
- Näkökulma: Oliko Florentino Pérezin lupaus pelkkä strateginen liike?
- Lähde: Huuhkajien Ville Koski sai La Liga -siirron
- Sky: Real Madrid havittelee Valioliigan huippupuolustajaa
- Marcus Rashford jättää Barcelonan
- Sky: Real Madrid havittelee Valioliigan huippupuolustajaa
- Pep Guardiola: Mestarien liigalle annetaan liian suurta painoarvoa – ”Tuhoaa projekteja”
- Lähde: Huuhkajien Ville Koski sai La Liga -siirron
- Romano: Maalitykki poistuu Espanjasta
- Barcelona-toimittaja: Bernardo Silva siirtyy ennemmin Atléticoon kuin Barcelonaan
- Espanja valmistautui MM-kisoihin – näin kävi Perua vastaan
- Näkökulma: Oliko Florentino Pérezin lupaus pelkkä strateginen liike?
- MD: Barcelonan Raphinha saa jättitarjouksia Saudi-Arabiasta
- Atléticolta täyslaidallinen Real Madridille: ”Saatte meidät nauramaan jopa enemmän kuin Barcelona”