Lamine Yamal sai historiallisen palkinnon – ylisti Lionel Messiä
Laureus-palkinto on vuosittain jaettava tunnustus vuoden parhaimmille urheilijoille ja joukkueille. Palkinnot jaetaan arvostetussa Laureus-gaalassa.
Gaala järjestettiin maanantaina Palacio de Cibelesissä Madridissa, jossa Lamine Yamal valittiin vuoden nuoreksi urheilijaksi. Nuoren urheilijan palkinto jaettiin ensimmäistä kertaa gaalan historiassa.
Espanjalainen voitti viime vuonna vuoden läpimurtourheilijan palkinnon. Yamal on maanantain pystin myötä nuorin urheilija, joka on voittanut jo kaksi Laureus-palkintoa.
– Olen erittäin onnellinen saadessani tämän palkinnon parhaana nuorena urheilijana ensimmäistä kertaa historiassa. Tämä on suuri ylpeyden aihe, Yamal sanoi.
– Arvostetun Laureus-palkinnon saaminen on minulle todella erityistä, Yamal lisäsi.
Barcelonan nuorukainen käytti tilaisuuden hyödykseen puhuakseen myös esikuvastaan Lionel Messistä. Messi on voittanut vuoden miesurheilijan Laureus-palkinnon kahdeksan kertaa.
– Kun huomaa, ettei urheilija ole legenda vain omassa lajissaan vaan kaikissa lajeissa, silloin hän on paras. Messi on tästä täydellinen esimerkki. Hän on historian paras jalkapalloilija ja myös paras urheilija. Minulle hän ei ole vain yksi idoli muiden joukossa. Kaikki kunnioittavat häntä kaiken sen takia, mitä hän on tehnyt, ja toivon, että voin seurata hänen jalanjäljissään.
Vuoden miesurheilijan Laureus-palkinnon sai tänä vuonna espanjalainen tennistähti Carlos Alcaraz.
- Islantilaishyökkääjän maalivire ei ehkä riitä – Real Sociedad on nyt tiukassa paikassa eurokentillä
- Serie A:n kuumin maalintekijä kiinnostaa Barcelonaa – pelaajan hinta räjähti
- Vinícius Juniorin tilastoista nousee esille kiusallinen yksityiskohta
- Virallista: Barcelona kiinnitti supertähtensä pitkällä jatkosopimuksella
- Cristiano Ronaldo, 41, jättää Portugalin maajoukkueen
- Vinícius Júniorin huono vire jatkuu – nyt kommentoi Federico Valverde
- José Mourinholta kysyttiin Real Madridin hyökkääjästä – ”Minua ärsyttää…”
- Yksi urheiluhistorian suurimmista legendoista sanoi kyllä Real Madridille
- Betis pettyi Mestarien liigassa, samalla Cesc Fàbregasin joukkue iski yhdeksän maalia
- Unelmalaukaus pelasti Real Madridin yllätystulokselta
- Yksi urheiluhistorian suurimmista legendoista sanoi kyllä Real Madridille
- Vinícius Júniorin huono vire jatkuu – nyt kommentoi Federico Valverde
- Virallista: Barcelona kiinnitti supertähtensä pitkällä jatkosopimuksella
- José Mourinholta kysyttiin Real Madridin hyökkääjästä – ”Minua ärsyttää…”
- Palaako Ferran Torres Barcelonaan?
- Bayern München ei jättänyt Atléticolle mitään palaa Metropolitanolla
- Barcelona laittoi Aston Villan halki, poikki ja pinoon
- Barcelonan ja Real Madridin faneille ilouutinen
- Lehti: Barcelona asetti puolustajalleen hintalapun – Valioliigan suurseurat kiinnostuneita
- Jesús de Miguel, 30, kuoli taklauksen seurauksena