FC Barcelonan päävalmentaja Hansi Flick kertoi tiistaina lehdistötilaisuudessa, että hän haluaa jatkaa joukkueen päävalmentajana nykyisen sopimuksensa jälkeen.

Flick on aiemmin kommentoinut, että Barcelona jää hänen viimeiseksi seurakseen ennen eläköitymistä.

Eläkkeelle jäämisen aika ei kuitenkaan ole vielä lähiaikoina, mikäli Flick itse saa päättää jatkostaan Kataloniassa.

The Athleticin mukaan Flick sanoi haluavansa jatkosopimuksen Barcelonan kanssa.

– Aikomukseni on allekirjoittaa jatkosopimus. Olen sataprosenttisen rehellinen. Se on viimeinen askel urallani, Flick kommentoi.

Liigamestaruus tulossa

Barcelonan puheenjohtaja Joan Laporta paljasti maaliskuussa toivovansa, että Flick jatkaa seuran päävalmentajana.

Mestarien liigasta ja Copa del Reystä ei tullut pokaaleja tällä kaudella, mutta joukkue on kiinni La Ligan mestaruudessa.

– Minulla on mahtava olo täällä. Haluaisin allekirjoittaa jatkosopimuksen, mutta nyt ei ole oikea aika keskustella siitä, Flick sanoi.

Mitä ilmeisimmin Barcelona haluaa pitää korttinsa avoimina eikä pelkää Flickin menettämistä. Osapuolilla lienee sopimista vielä raha-asioista. Molemminpuoleinen tahto yhteistyön jatkumisesta näyttää joka tapauksessa olevan.

Saksalaisluotsin nykyinen diili Barcelonan kanssa umpeutuu kesällä 2027.

LUE MYÖS: