Mestarien liigassa kolme espanjalaisjoukkuetta jatkaa puolivälierävaiheeseen.

Real Madrid lunasti tikettinsä kahdeksan sakkiin jo tiistai-iltana kaadettuaan Manchester Cityn, ja Barcelona seurasi keskiviikkona murskaamalla Newcastlen yhteismaalein 8–3.

Iltapelissä oli Atlético Madridin vuoro. Diego Simeonen poppoo lähti Lontooseen valmiiksi hyvistä asemista kaadettuaan Tottenhamin avausosassa 5–2.

Toisessa osassa Tottenham tarjosi paremman vastuksen, mutta espanjalaisten johto yhteismaaleissa piti. Spurs voitti 3–2, mutta Atlético vei yhteismaalit 7–5.

Atlético teki toisessa osaottelussa riittävän suorituksen, mutta Tottenham haastoi loppuun saakka. Julián Álvarez ja Dávid Hancko vastasivat madridilaisten maaleista toisessa osaottelussa.

Seuraavaksi Atléticoa odottaa kovempi haaste, kun edessä on herkkupala: Barcelona asettuu vastaan puolivälierissä. Real Madrid saa vastaansa Atalantaa yhteismaalein 10–2 ryöpyttäneen Bayern Münchenin.

LUE MYÖS: