UEFA määräsi Benfican Gianluca Prestiannille väliaikaisen pelikiellon – sivuun Real Madrid -ottelusta
UEFA on määrännyt Benfican laitahyökkääjä Gianluca Prestiannille yhden ottelun väliaikaisen pelikiellon kesken olevan kurinpitotutkinnan vuoksi, kertoo jalkapallotoimittaja Fabrizio Romano.
Euroopan jalkapalloliitto vahvistaa, että päätös liittyy Mestarien liigan pudotuspelien karsintavaiheen otteluun Benfican ja Real Madridin välillä 17. helmikuuta. Kyseinen ottelu keskeytettiin pitkäksi aika, kun Real Madridin Vinícius Junior raportoi tuomarille Prestiannin solvanneen häntä rasistisesti.
UEFA nimitti aiemmin tutkintaa varten Ethics and Disciplinary Inspectorin (EDI), jonka väliraportin perusteella valvonta-, etiikka- ja kurinpitokomitea (CEDB) päätti määrätä Prestiannille väliaikaisen pelikiellon.
Päätös tarkoittaa, että Prestianni ei ole Benfican käytettävissä Real Madridia vastaan pelattavassa otteluparin toisessa osaottelussa. Poissaolo voi muodostua merkittäväksi Benficalle, joka hakee jatkopaikkaa Mestarien liigan pudotuspeleihin.
UEFA korostaa, että kyseessä on väliaikainen toimenpide eikä lopullinen kurinpitopäätös. Lopullinen ratkaisu tehdään vasta, kun käynnissä oleva tutkinta on saatu päätökseen ja asia käsitelty UEFA:n kurinpitoelimissä. Mahdollisista lisäsanktioista päätetään myöhemmin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jude Bellinghamin paluu kentille lähenee
- UEFA määräsi Benfican Gianluca Prestiannille väliaikaisen pelikiellon – sivuun Real Madrid -ottelusta
- Joan Laporta: Välit Leo Messin kanssa menneet huonompaan suuntaan
- Viisi kuukautta leikkauksesta – Barcelona-pelaaja palasi harjoituksiin
- Barcelona vakuuttavaan voittoon – nousi La Ligan kärkeen
- Real Madridin pelaaja viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Benfican Gianluca Prestianni antoi UEFA:lle selityksen Víniciuksen väitetystä solvaamisesta
- Barcelonan puheenjohtajaehdokas haluaa Harry Kanen – näin englantilaistähti kommentoi
- La Liga tutkii uusia törkyhuutoja Viníciusta kohtaan
- Real Madrid kärsi yllättävän tappion La Ligassa
- Benfican Gianluca Prestianni antoi UEFA:lle selityksen Víniciuksen väitetystä solvaamisesta
- Barcelonan puheenjohtajaehdokas haluaa Harry Kanen – näin englantilaistähti kommentoi
- Real Madridin pelaaja viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Barcelona vakuuttavaan voittoon – nousi La Ligan kärkeen
- La Liga tutkii uusia törkyhuutoja Viníciusta kohtaan
- Real Madrid kiinnostunut tuiki tuntemattomasta hyökkääjälupauksesta
- Real Madrid kärsi yllättävän tappion La Ligassa
- Valmentaja sai hurjan toimitsijakiellon – vastaa syytöksiin: ”Haluan, että minua kuunnellaan”
- Real Madrid odottaa – tällaisen rangaistuksen Mestarien liigan kohupelaaja voi saada
- Real Madridilla loukkaantumishuolia – tärkeä avauksen pelaaja poissa illan pelistä