Järkälemäiset voitot Mestarien liigassa – Barcelona selvisi säikähdyksellä
Slavia Praha kiusasi FC Barcelonaa toden teolla Mestarien liigassa keskiviikkona, mutta katalaanit hakivat 4–2-maalein vierasvoiton Tšekistä.
Voitolla Barcelona nousi taulukossa yhdeksänneksi, kun kahdeksan parasta pääsee suoraan pudotuspelien toiselle kierrokselle. Seuraava kierros ja viikon päästä pelattava kotipeli FC Kööpenhaminaa vastaan määrittävät, harppaako Barcelona ensimmäisen pudotuspelikierroksen yli.
Matsia oli takana kymppi, kun Slavia siirtyi yllättäen johtoon. Maali oli sangen rumaa sorttia, kun pallo pomppi hässäkän jälkeen viivan yli, mutta tyylipisteitä ei jaeta.
Fermínin puolen tunnin kohdalla tullut veto oli oiva kuittaus, sillä Jindřich Staněkin olisi ilman muuta pitänyt ottaa etukulmaan suuntautunut kuti kiinni. Veskari otti pelissä hyviäkin koppeja, mutta tämä meni molarin piikkiin.
Kahdeksan minuuttia myöhemmin Fermín paukautti komean johto-osuman, mutta Barcelonan iloa kesti vain hetken. Slavia Praha onnistui pienoisella onnenkantamoisella tasoituksessa, kun Robert Lewandowski ohjasi pallon omiin. Taukolukemat olivat 2–2.
Pedri sivuun
Barcelona näytti siirtyvän johtoon nopeasti toisen jakson alussa, mutta Frenkie de Jongin maali hylättiin paitsiona videotarkastelun jälkeen. Tilanne oli todella täpärä, mutta jalka oli juuri ja juuri linjan yli.
Varoitustilin täyttymisen takia ilman Lamine Yamalia pelanneille katalonialaisille tuli tunnin kohdalla huolia. Pedri loukkaantui ja hänet otettiin vaihtoon. Päävalmentaja Hansi Flickin ilme oli tuskainen.
Pedrin loukkaantuminen ja aiemmin kadotettu johtomaali eivät lopulta kaataneet Barcelonaa, sillä Dani Olmon ja Lewandowskin osumat minuuteilla 63 ja 71 toivat kaivatut onnistumiset ja voiton vierailijoille.
Toinen ottelu
Toisessa kamppailussa Atalanta johti Athletic Bilbaota vartin jälkeen Gianluca Scamaccan maalilla. Baskimaalaisille vierasvoiton hakeminen Italiasta oli tärkeää jatkohaaveiden kannalta, ja Athleticin onneksi Scamaccan osuma ei koitunut kohtaloksi. Athletic käänsi tauon tappioasemansa 3–2-vierasvoitoksi.
Gorka Guruzeta, Nico Serrano ja Robert Navarro onnistuivat perätysten toisella puolikkaalla ja veivät bilbaolaiset kahden maalin karkumatkalle. Atalanta kiri vielä loppupuolella maalin päähän, mutta Athletic Bilbao sai tarvitsemansa kolme pistettä.
Viikon kuluttua Athletic isännöi Sporting Lissabonia. Nyt baskit kiipesivät sijalle 23, ja tuo sijoitus oikeuttaisi paikkaan ensimmäisellä pudotuspelikierroksella, sillä 24 joukkuetta pääsee jatkoon.
Aiemmin keskiviikkona Atlético Madrid pelasi Turkissa tasan 1–1 Galatasarayta vastaan. Voit lukea lisää tästä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Järkälemäiset voitot Mestarien liigassa – Barcelona selvisi säikähdyksellä
- Kriittinen tulos – Atlético Madrid lähellä isoa pettymystä
- Vinícius latasi suoraa puhetta Real Madridin fanien käytöksestä
- Jude Bellingham myöntää: maalituuletus oli kannanotto juhlimiskohuihin
- SER: PSG:n pelaaja haluaa siirtyä Atléticoon
- Real Madrid pelasi ehkä kauden parhaan ottelunsa
- Entinen Real Madrid -hyökkääjä tekee huimia juttuja Kreikassa
- Atlético kiinnostunut Barcelona-pelaajasta
- Xabi Alonson tulevaisuudesta uutta tietoa
- Kylian Mbappé avasi suunsa: kommentoi Viníciusta, Xabi Alonson potkuja ja buuauksia
- Entinen Real Madrid -hyökkääjä tekee huimia juttuja Kreikassa
- Real Madrid pelasi ehkä kauden parhaan ottelunsa
- Kylian Mbappé avasi suunsa: kommentoi Viníciusta, Xabi Alonson potkuja ja buuauksia
- Atlético kiinnostunut Barcelona-pelaajasta
- Copa del Reyn puolivälieräparit arvottu
- Xabi Alonson tulevaisuudesta uutta tietoa
- SER: PSG:n pelaaja haluaa siirtyä Atléticoon
- Jude Bellingham myöntää: maalituuletus oli kannanotto juhlimiskohuihin
- Barcelona hävisi La Ligassa – näin Hansi Flick kommentoi
- Bild: Xabi Alonso herättää kiinnostusta Saksan Bundesliigassa