Atlético etsii korvaajaa Conor Gallagherille. Gallagher siirtyi hiljattain Atléticosta noin 40 miljoonalla eurolla Tottenhamiin.

Madridilaismedian mukaan Atlético neuvottelee Atalantan kanssa Édersonin siirrosta, mutta seurat eivät ole toistaiseksi päässeet yhteisymmärrykseen.

Marca ja Mundo Deportivo kertovat Atléticon pitävän Barcelonan Marc Casadóa varavaihtoehtona Édersonille. Lehdet kertovat Casadón saaneen kuulla Atléticon kiinnostuksesta ja pitää mahdollista siirtoa mielenkiintoisena vaihtoehtona.

Casado, 22, on jäänyt kuluvalla kaudella pienelle vastuulle Barcelona-luotsi Hansi Flickin alaisuudessa.

Flick on nimennyt Casadón kuudesti avauskokoonpanoonsa La Ligassa, mutta keskikenttäpelaajan peliaika on pudonnut huomattavasti viime kuukausina.

Casadó olisi tiettävästi saatavilla astetta halvempaan hintaan kuin Éderson, ja se on yksi syistä, miksi Atlético on kiinnostunut Barcelona-pelaajasta.

Casadón sopimus Barcelonan kanssa päättyy kesällä 2028.

LUE MYÖS