Bayer Leverkusenin toimitusjohtaja Fernando Carro latasi suoran mielipiteensä Real Madridin toiminnasta espanjalaislehti Mundo Deportivon haastattelussa.

Alonso valmensi Leverkusenin ensimmäistä kertaa Saksan Bundesliigan mestaruuteen vuonna 2024. Hän siirtyi täksi kaudeksi Real Madridin päävalmentajaksi, mutta hänen huhutaan olevan potku-uhan alla, kun viime aikojen tulostaso ei ole ollut vahvan alkukauden veroinen.

– Olisimme silloin halunneet pitää hänet, koska hän on erittäin lahjakas valmentaja. Hän on nyt erilaisessa ympäristössä Madridissa, Leverkusen-pomo sanoi MD:lle.

Alonso on jatkuvasti spekulaatioiden kohteena Espanjassa.

– Kun valmentaja jätetään yksin ja hän saa kaiken kritiikin, tilanne on aivan erilainen kuin Leverkusenissa. Täällä puhallettiin yhteen hiileen ja tuettiin valmentajaa, Carro kritisoi Real Madridin seurajohtoa.

Los Blancosin pomojen kerrotaan jo keskustelleen Alonson mahdollisuuksista jatkaa tehtävässään. Leverkusenin Carro kertoi ottavansa baskivalmentajan mielellään takaisin tulevaisuudessa. Lisäksi hän kommentoi Liverpooliin lähtenyttä Florian Wirtziä, jolla on ollut hankala kausi Englannissa.

– Ovi on auki. Jos he molemmat haluavat joskus palata, niin he ovat tervetulleita, Carro sanoi.

LUE MYÖS: