Barcelona on saanut huonoja uutisia juuri El Clásicon alla.

Seurassa oltiin toiveikkaita, että Raphinha pystyisi pelaamaan, sillä mies ehti jo palata harjoituksiin loukkaantumisen jäljiltä. Brasilialainen pelasi viimeksi kuukausi sitten.

Harjoituksissa tuli kuitenkin takapakkia. Raphinha joutui jättämään torstain harjoitukset kesken eikä osallistunut perjantain joukkueharjoituksiin. Näin ollen näyttää nyt siltä, että hyökkääjää ei sunnuntaina pelattavassa Clásicossa nähdä. Myöskään Jules Koundé ei pystynyt harjoittelemaan.

Siinä missä Raphinha ja Koundé joutuivat jäämään sivuun, sairastelleet Andreas Christensen ja Frenkie de Jong sen sijaan on saatu takaisin joukkueen vahvuuteen.

Joukkueen sairastuvalla ovat vielä Raphinhan lisäksi maalivahdit Marc-André ter Stegen ja Joan García, keskikentän Gavi, kymppialueen Dani Olmo sekä keskushyökkääjä Robert Lewandowski.

Real Madridilta sivussa ovat topparit Antonio Rüdiger ja David Alaba sekä vasen pakki Ferland Mendy.

Real Madridin ja Barcelonan välinen ottelu pelataan sunnuntaina kello 17.15 Suomen aikaa.

LUE MYÖS