Vain kertaalleen tällä kaudella hävinnyt Real Madrid voitti jälleen, kun Los Blancos kohtasi Juventuksen Mestarien liigan huippuottelussa.

Loppulukemat kirjattiin kotonaan pelanneelle pääkaupungin jättiseuralle 1–0.

Kamppailun ensimmäinen puoliaika oli maaliton, mutta kumpikaan valmentaja – niin Realin Xabi Alonso kuin Juven Igor Tudorkaan – ei kokenut vaihtoja tarpeellisiksi.

Alle tunnin kohdalla tärähti. Vinícius peippaili italialaispuolustuksen ohi ja oli lähellä viimeistellä kikkailunsa päätteeksi maalin, mutta brasilialaistähden laukaus osui tolppaan. Real Madridin onneksi pallo kimposi juuri sopivasti Jude Bellinghamille, joka iski pelivälineen verkkoon.

Ottelussa ei paljoa kortteja jaettu, vaan lappu heilahti ainoastaan kertaalleen. Erotuomari Slavko Vincić antoi varoituksen Brahim Díazille pian madridilaisten johto-osuman jälkeen.

Matsi eteni Real Madridin komennossa, ja espanjalaiset pitivätkin palloa ottelusta kaksi kolmasosaa peliajasta. Laukaukset kirjattiin Realille 28–13.

Seuraavaksi Real Madridia odottaa La Ligassa El Clásico Barcelonaa vastaan sunnuntaina.

LUE MYÖS: