Christantus Uche siirtyi Englannin kentille.

Getafe tiedotti lainanneensa Uchen Crystal Palaceen ostopakon kera.

Crystal Palace hankkii Uchen itselleen ensi kesänä noin 20 miljoonalla eurolla. Ostopakon myötä laina rekisteröitiin ikään kuin myyntinä, joten Getafe sai tilaa palkkakattoonsa ja rekisteröi samalla kaikki kuusi pelaajaa, joita se ei ollut saanut aiemmin rekisteröityä kokoonpanoonsa.

Getafelle menetys on valtava. Uche nousi viime kaudella Getafen ehdottomiin avainpelaajiin ja oli yksi koko joukkueen tärkeimmistä yksilöistä.

Uche pelasi vielä puolitoista vuotta sitten puolustavana keskikenttäpelaajana Espanjan kolmostasolla, mutta hänet nostettiin hyökkääjäksi viime kaudella. Kaikkien yllätykseksi Uche pelasi hienon kauden kärjessä.

Uche olisi halunnut jäädä Madridiin, mutta seura oli eri mieltä. Getafe oli jo ehtinyt sopia Uchen siirrosta Wolverhamptoniin viikko sitten, mutta Uche kieltäytyi siirrosta, koska halusi jäädä Getafeen.

Getafen puheenjohtaja Ángel Torres totesi julkisuudessa, ettei seuralla ollut muuta vaihtoehtoa kuin myydä Uche Englantiin, jotta Getafe saisi pelaajiaan rekisteröityä kokoonpanoonsa.

Getafen päävalmentaja José Bordalás ilmoitti viime viikolla, ettei hän hyväksyisi Uchen myyntiä, koska kyseessä on liian tärkeä pelaaja joukkueelle.

LUE MYÖS