Villarreal ja Chelsea neuvottelevat portugalilaistoppari Renato Veigan siirrosta Espanjaan, kertovat muun muassa AS, Marca ja Fabrizio Romano.

AS:n ja Romanon saamien tietojen mukaan Veiga ja Villarreal ovat päässeet yhteisymmärrykseen sopimuksen henkilökohtaisista ehdoista.

Veiga, 22, haluaa siirtyä Villarrealiin, mutta seurat eivät ole toistaiseksi päässeet sopuun siirrosta. Kummankin seuran prioriteetti on saada siirto pian maaliin. Veiga haluaa jättää Chelsean siirtoikkunan aikana, ja lontoolaisseura yrittää saada topparin myydyksi.

Romanon mukaan Villarreal on tarjonnut Veigasta 24 miljoonaa euroa, ja siirtosumma nousisi bonusten myötä lähemmäs 30 miljoonaa euroa.

Chelsea hankki Veigan viime kesänä Baselista noin 14 miljoonalla eurolla. Toppari vietti viime kauden jälkimmäisen puoliskon lainalla Juventuksessa.

Veiga kuuluu Portugalin A-maajoukkueeseen. Veigalla on tilillään viisi maaottelua.

LUE MYÖS