Atlético ja Napoli neuvottelevat Giacomo Raspadorin siirrosta Espanjaan, kertovat muun muassa Marca, Matteo Moretto, Fabrizio Romano ja Gianluca Di Marzio.

Atlético lähetti perjantaina Raspadorista 25 miljoonan euron tarjouksen Napolille. Osapuolten on määrä päästä tuota pikaa yhteisymmärrykseen Raspadorin siirrosta.

Marcan saamien tietojen mukaan Raspadori on jo näyttänyt vihreää valoa siirrolle ja päässyt Atléticon kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta.

Italian A-maajoukkueeseen kuuluva Raspadori, 25, on edustanut Napolia kolmen vuoden ajan ja juhlinut kahdesti Serie A:n mestaruutta. Piilokärkenä ja laitahyökkääjänä tunnettu Raspadori jäi kuitenkin kummallakin mestaruuskaudella pienelle vastuulle.

Raspadori on pelannut vuosien saatossa 164 ottelua Serie A:ssa ja tehnyt niissä 31 maalia ja syöttänyt 15.

LUE MYÖS