FC Barcelonan urheilujohtaja Deco on perustellut Joan Garcían hankintaa tolppien väliin. Barca värväsi paikalliskilpailijansa Espanyolin ykköstorjujan kesän ensimmäisenä hankintanaan.

Barcelona maksoi Garciasta 25 miljoonan euron siirtokorvauksen. Maalivahti torjui kaikki 38 La Liga -ottelua viime kaudella Espanyolissa.

Barcelonalla on nyt käytössään kolme maalivahtia. Garcian lisäksi seurassa ovat Marc-André ter Stegen, 33, ja Wojciech Szczesny, 35.

Szczesny torjui Barcan ykkösvahtina viime kaudella, kun ter Stegen toipui polvivammasta. Saksan maajoukkuepelaaja ter Stegen saattaa jäädä kolmosvaihtoehdoksi tulevalla kaudella.

– Maalivahti ei ollut prioriteeteissa, mutta me olemme nähneet mahdollisuuden markkinoilla nykypäivää ja tulevaisuutta ajatellen. Monia hänen tasollaan olevia nuoria pelaajia ei löydy, Deco kommentoi La Vanguardian haastattelussa.

– Emme puhuneet Joanin kanssa ennen sarjakauden päättymistä. Puhuimme hänen agenttinsa kanssa, että jos pelaaja olisi avoin vaihtoehdolle siirtyä Barcelonaan. Selitimme haluavamme keskustella hänen kanssaan ja esittelimme ideamme.

Deco vahvisti samassa haastattelussa Szczesnyn jatkavan Barcelonassa. Puolalaisvahti on allekirjoittamassa jatkosopimuksen kesälle 2027 saakka.

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
🚨🔵🔴 Deco confirms: “Wojciech Szczesny will sign new deal at stay with us next season”.

The agreement until June 2027 is in place since two weeks ago, preparing documents to get it sealed.

Deco kertoi myös ajatuksiaan, miten Garcian saapuminen vaikuttaa ter Stegenin tilanteeseen Barcassa.

– Minun ei tarvitse puhua ter Stegenin kanssa. Velvollisuuteni on tehdä mahdollisimman hyvä joukkue valmentajaa varten. Tämä ei kuulu tehtäviini. Ei ole olemassa mitään sopimusta, joka takaisi hänen pelaavan. Valmentaja tekee siitä päätöksen, Deco kommentoi ter Stegenin tilannetta.

– Me teimme päätöksen värvätä nuoren maalivahdin. Se tarkoittaa, että hän pystyy pelaamaan välittömästi tai olemaan penkillä, tai pelaamaan vuoden tai kahden sisällä. Meillä on Joanin kohdalla odotuksia, jotka hänen on täytettävä. Jokainen tänne saapuva aloittaa alusta. Kenelläkään ei ole etua toiseen nähden.

– Kunnioitan Marcia valtavasti, mutta meidän on tehtävä Joanin kohdalla päätös nykypäivän ja tulevaisuuden osalta.

LUE MYÖS!