FC Barcelonan jalkapallojohtaja Deco on kommentoinut Frenkie de Jongin ja Ronald Araújon tilanteita seurassa. Kaksikosta molempien tulevaisuus on vielä auki.

De Jongilla, 27, on vain vuosi sopimustaan Barcan kanssa jäljellä. 45 ottelussa tällä kaudella esiintynyt keskikenttäpelaaja on ollut merkittävässä roolissa katalonialaisseuran kokoonpanossa.

De Jong on edustanut Barcaa vuodesta 2019 lähtien saavuttuaan joukkueeseen Ajaxista 86 miljoonalla eurolla. Barcan on uutisoitu mediassa olevan valmis myymään hollantilaisen, jos hän ei suostu allekirjoittamaan jatkosopimusta pienemmällä palkalla.

Deco näkee de Jongin Barcelonalle tärkeänä pelimiehenä.

– Frenkieä ei voi syyttää hänen tienesteistään. Frenkie on pelaaja, joka on ottanut askeleen korkeammalle tasolle, mitä me odotimme. Hän on nyt sitoutunut joukkueeseen, tuntee olonsa hyväksi ja on meille hyvin tärkeä pelaaja, Deco kommentoi RAC1:n haastattelussa.

– Me emme voi katsoa menneeseen. Hänen sopimuksensa ei ole ollut hänelle reilu, koska joskus sitä ansaitsee vähemmän alussa ja enemmän myöhempinä vuosina. Meidän täytyy ajatella tulevaisuutta ja olemme ilmoittaneet hänelle, että haluamme hänen olevan kanssamme. Emme ole vielä suoraan tarkastelleet ongelmaa Frenkien kanssa. Hänellä on vielä vuosi sopimustaan jäljellä.

Deco antoi myös kommenttinsa toppari Araújon, 26, tilanteesta. Uruguaylainen allekirjoitti jatkosopimuksen vuoteen 2031 saakka tammikuussa, mutta se sisältää 65 miljoonan euron ulosostopykälän, joka on aktivoitavissa heinäkuun alussa.

Syyskauden loukkaantunena ollut Araújo on pelannut kauden aikana 24 ottelussa kaikki kilpailut mukaan lukien. Puolustaja on menettänyt myös avauspaikkansa Barcan kokoonpanossa.

– Araújo on minusta yksi maailman parhaista toppareista, mutta se on tosi asia, että pelaajilla saattaa tulla huonompia kausia. Hän palasi kokoonpanoon joukkueeseen, joka oli loistavalla tasolla, mutta me emme voi unohtaa hänen tasoaan. Uskon hänen olevan tällä hetkellä onnellinen, Deco selitti Araújon asemaa seurassa.

Barcelona varmisti La Ligan mestaruuden derbyvoitolla Espanyolista viime viikolla. Katalonialaisseura päättää sarjakauden vierasotteluun Athletic Bilbaoa vastaan sunnuntain päätöskierroksella.

LUE MYÖS!