Atlético-toppari Josema Giménez on saanut rahakkaan tarjouksen Saudi-Arabiasta, paljastaa tunnettu Atlético-toimittaja Rubén Uría.

Urían saamien tietojen mukaan toistaiseksi nimeltä mainitsematon saudiarabialaisseura tarjoaa Giménezille nelivuotista sopimusta ja noin 12 miljoonan euron nettovuosipalkkaa.

Relevon mukaan Atlético ei enää pidä Giméneziä sellaisena pelaajana, jota ei myydä mistään hinnasta.

30-vuotiaan topparin nykyinen sopimus Atléticon kanssa päättyy kesällä 2028. 

Giménez on kellottanut tällä kaudella lähes 3000 minuuttia Atléticon takalinjoilla, mutta topparin peliaika on vähentynyt kevätkaudella. 

Giménez on kärsinyt läpi uransa hyvin merkittävistä loukkaantumisongelmista, jotka ovat johtaneet siihen, ettei uruguaylaistoppari ole onnistunut lunastamaan hänelle asetettuja valtavia odotuksia.

Giménez on edustanut Atléticoa noin 12 vuoden ajan.

LUE MYÖS