Internazionale pudotti Barcelonan Mestarien liigasta tiistai-iltana.

Inter eteni finaaliin voitettuaan Barcelonan välierissä yhteismaalein 7-6. Inter voitti jatko-otteluun venyneen jälkimmäisen osan 4-3.

Inter sai avausjaksolla rangaistuspotkun, kun Pau Cubarsí kaatoi Lautaro Martínezin boksissa. Tuomari katsoi tilanteen VAR:lta ja tuomitsi rangaistuspotkun.

BeIN Sportsilla ottelua kommentoinut valmentajalegenda Arsène Wenger ei ymmärrä, miksi tilanteesta vihellettiin pilkku. Wengerin mukaan Cubarsí ehti palloon ensimmäisenä, vaikka osuikin Martíneziin.

– Olen todella vahvasti tällaisia pilkkuja vastaan. Olen myös vahvasti sitä vastaan, että näissä tilanteissa käytetään hidastuksia. Normaalissa vauhdissa tuo oli loistava taklaus ja Cubarsí ehti ensimmäisenä palloon.

– Katsokaa, mitä Lautaro tekee. Lautaro nojaa Cubarsíin ja etsii pilkkua. Hän tiesi, ettei tulisi tekemään maalia, koska tunsi Cubarsín vierellään. Tuomari ei tehnyt tässä oikeaa päätöstä. Cubarsí pääsi ensimmäisenä palloon ja mielestäni se merkitsee. Lautaro teki loput. On samantekevää, onko tilanteessa kontaktia, koska Cubarsí pelaa palloa ja voitti pallon ensimmäisenä.

LUE MYÖS