Tapahtuiko sääntörikkomus? Osasuna teki valituksen Barcelonasta
Osasuna on tehnyt Espanjan jalkapalloliitolle (RFEF) valituksen Barcelonasta. La Liga -seura väittää Inigo Martínezin peluutuksen torstain sarjaottelussa rikkoneen sääntöjä.
Martínez ei liittynyt Espanjan maajoukkueen mukaan maaliskuussa polvivaivan vuoksi. Fifan säännöt kieltävät pelaajan rekisteröinnin kokoonpanoon seuraavan viiden päivän aikana, jos hän ei lähde maajoukkueen matkaan kutsun tullessa – mikäli pelaaja ei ole saanut poikkeuslupaa maan kansalliselta jalkapalloliitolta.
Barcelonan eilinen kotiottelu Osasunaa vastaan pelattiin vain vuorokausi maajoukkueikkunan päättymisen jälkeen. Martínez pelasi täydet 90 minuuttia katalonialaisseuran otettua 3-0-voiton.
– Club Atlético Osasuna uskoo, ettei Inigo Martínezilla, joka oli sivussa Espanjan maajoukkueesta terveydellisistä syistä, ollut Fifan sääntöjen mukaan edustuslupaa pelata eilisessä ottelussa, Osasuna kirjoitti tiedotteessaan.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Toimittaja: Atlético-floppi jättämässä seuran – neuvottelee paluusta kotimaahansa
- Sport: Robert Lewandowski valmis palkanalennukseen jäädäkseen Barcelonaan
- Marca: Atlético tarjoaa Diego Simeonelle uutta jatkosopimusta
- Nyt se on varmaa – brassi lähtee Real Madridista
- Real Madrid saa vahvistuksen Saudi-Arabiasta, väittää pelaajalegenda
- Real Madrid -kapteenin mielipide kallistuu lähdön kannalle
- Inter Miami haluaa taas yhden argentiinalaisen La Liga -kentiltä
- Real Madrid nappasi jalkapalloakatemiaansa Manex Rezolan
- Media: Real Madrid hakee inspiraatiota Barcelonasta
- Endrick lähtee Real Madridista lainalle