Näin Hansi Flick reagoi Mestarien liigan arvontatulokseen ja mahdolliseen El Clásico -finaaliin
Hansi Flick odottaa Mestarien liigan pudotuspeleissä haastavaa polkua. Barcelona arvottiin neljännesvälierissä portugalilaista Benficaa vastaan.
Barcelona vältti pudotuspelien karsintakierroksen sijoituttuaan liigavaiheessa kahdeksan parhaan joukkoon. Benfica puolestaan kukisti ensimmäisellä kierroksella ranskalaisen AS Monacon yhteismaalein 4-3.
– Se on monimutkainen ottelu. He pärjäävät tällä hetkellä hyvin ja me olemme huomanneet sen. Tällä Mestarien liigan kierroksella ei ole helppoa vastustajaa. Siitä tulee vaikea ottelupari, Barcelonan päävalmentaja Flick kommentoi lehdistölle.
Kaavion puolesta El Clásico -finaali Real Madridia vastaan on Barcelonan osalta mahdollinen Mestarien liigassa. Flick ei halunnut mennä asioiden edelle.
Barcelonan puolella kaaviossa ovat myös Bayern München, Bayer Leverkusen, Internazionale, Borussia Dortmund, Lille ja Feyenoord.
– Meidän on päästävä ensin sinne finaaliin. Minä en välitä siitä kilpailijasta. Tässä on pitkä matka kuljettavana. Ensin meillä on vastassa Benfica, joka on loistava joukkue, Flick totesi.
– Tämä ei ole helppo, vaan hyvin vaikea polku. Meidän on annettava parhaamme, muiden joukkueiden laatu on vaikuttavaa. On hyvä, että pääsemme pelaamaan näitä huipputason otteluja. Se on kilpailua.
Benfica aloittaa otteluparin Barcelonaa vastaan kotona keskiviikkona viides päivä maaliskuuta. Toinen osaottelu on vuorossa viikkoa myöhemmin Espanjassa tiistaina 11. päivä.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Betisin loistovire eurokentillä jatkui
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- El Mundo: Xabi Alonso on akuutin potku-uhan alla – Real Madrid etsii jo uutta päävalmentajaa
- Copa del Reyn parit arvottu – jättiläiset mukaan
- Näin Xabi Alonso vastasi potkuhuhuihin