Barcelona iski viisi maalia Real Madridin verkkoon – Modrić: ”Jos meidän on hävittävä joku finaali…”
Barcelona voitti Real Madridin sunnuntaina Supercopan finaalissa 5-2.
Barcelona on tehnyt kolmen kuukauden aikana peräti yhdeksän maalia Real Madridin verkkoon, sillä Hansi Flickin miehistö voitti lokakuun lopussa kauden ensimmäisen Clásicon tylysti 4-0.
Real Madridin konkari Luka Modrić on hyvin tietoinen siitä, ettei joukkueen pitäisi päästää kahdessa Clásicossa yhteensä yhdeksää maalia.
– Ei ole hienoa, että suurin vihollisesi on tehnyt sinua vastaan yhdeksän maalia kahdessa ottelussa. Uskon joukkueen reagoivan tähän. Olen varma siitä. Emme olettaneet pelaavamme tällaista ottelua, ja olemme pahoillamme siitä. Nyt on aika olla yhtenäisiä ja tehdä kovasti töitä. Tuomme varmasti ilonaiheita kannattajille tällä kaudella. Kautta on vielä paljon jäljellä.
Modrić muistutti, että jos Real Madridin on hävittävä tällä kaudella joku finaali, olisi se mieluiten Supercopassa.
– Jos meidän on hävittävä joku finaali, olkoon se tämä. Jalkapallo on tällaista. Joskus voitat ja joskus häviät. Tällä kertaa hävisimme. Häviäminen ei ole koskaan kivaa, mutta jos meidän on valittava joku paikka tappiolle, olkoon se Supercopa. Meidän on onniteltava Barcelonaa, koska he olivat parempia ja sillä selvä, keskikenttäpelaaja summasi lehdistölle.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Betisin loistovire eurokentillä jatkui
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- El Mundo: Xabi Alonso on akuutin potku-uhan alla – Real Madrid etsii jo uutta päävalmentajaa
- Copa del Reyn parit arvottu – jättiläiset mukaan
- Näin Xabi Alonso vastasi potkuhuhuihin