Agentti: Antoine Griezmann lopetti maajoukkueuransa toteuttaakseen unelmansa Atléticossa
Antoine Griezmann pelaa hienoa kautta Atléticossa.
Kaikki kilpailut mukaan luettuna 23 otteluun on syntynyt 11 maalia ja kuusi maalisyöttöä.
Atlético on parhaillaan kymmenen ottelun voittoputkessa ja on samalla noussut La Ligan mestaruustaistoon. Atlético on jäänyt kolmen pisteen päähän sarjaa johtavasta Barcelonasta, joka on pelannut ottelun madridilaisia enemmän. Atlético ja Barcelona iskevät yhteen La Ligassa 21.12.
TuttoMercatoWeb haastatteli Griezmannin agenttina työskentelevää Andrea Orlandia. Orlandin mukaan Griezmann lopetti maajoukkueuransa keskittyäkseen voittamaan Atléticon kanssa mestaruuden.
– Griezmann on todella motivoitunut. Hän haluaa voittaa La Ligan mestaruuden Atléticon kanssa. Kun hän siirtyi Barcelonaan, Atlético voitti mestaruuden, joten voitte vain kuvitella, miltä se tuntui hänestä. Griezmann jätti Ranskan maajoukkueen keskittyäkseen mestaruuden tavoitteluun.
Griezmannin nykyinen sopimus Atléticon kanssa päättyy ensi kauden jälkeen. Orlandin mukaan Griezmann voi tehdä uuden jatkosopimuksen seuran kanssa.
– Kaikki riippuu siitä, miltä hänestä tuntuu. Jos Griezmann jatkaa tällaisia peliesityksiä, niin sitten kannattaa pelata tulevaisuudessakin korkeimmalla tasolla. Se riippuu kuitenkin hänestä. Atlético on hänen kotinsa. Näen Griezmannin niin hyvässä iskussa, että hän voi jäädä vielä muutamaksi vuodeksi Atléticoon.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Real Madridin brassilupaus säkenöi lainalla – uusi suunnitelma
- Tiukka ilmoitus: Real Oviedo vaatii voittoa ottelusta, jota ei pelattu
- Lamine Yamal löi Kylian Mbappén ennätyksen
- Barcelona ei jättänyt Mallorcalle minkäänlaista mahdollisuutta yllätykseen
- Barcelona vetäytyi virallisesti Euroopan Superliigasta – Real Madrid yksin jäljellä
- Peli peruttiin neljä tuntia ennen aloitusvihellystä – Real Oviedo harkitsee oikeustoimia
- La Ligan peli siirretään kentän huonon kunnon takia – ”Epävakaa ja kelvoton”
- Barcelonan puheenjohtajaehdokas korvaisi Decon – näin kommentoi Hansi Flick
- Mestaruusjahti tiukentuu, mutta Real Madridin hyökkäysvaihtoehdot ohenevat
- Copa del Reyn välieräparit arvottu – Atlético ja Barcelona iskevät yhteen