Real Madridin alakulo jatkuu. Athletic voitti Real Madridin keskiviikkoiltana La Ligassa 2-1.

Tappion myötä Real Madrid ei onnistunut nousemaan pisteen päähän ottelun enemmän pelanneesta Barcelonasta. La Liga ja Mestarien liiga mukaan luettuna kyseessä oli Real Madridille jo kauden viides tappio.

Athletic oli edellisen kerran voittanut Real Madridin La Ligassa maaliskuussa 2015.

Álex Berenguer vei Athleticin johtoon toisen jakson alussa. Iñaki Williams lähetti laadukkaan keskityksen boksiin ja Berenguer iski pallon verkkoon Thibaut Courtois’n edestä.

Real Madrid sai loistavan mahdollisuuden nousta takaisin peliin mukaan, kun vieraille vihellettiin rangaistuspotku. Athletic-vahti Julen Agirrezabala kuitenkin torjui komeasti Kylian Mbappén yrityksen. Mbappélle kyseessä oli toinen epäonnistunut rangaistuspotku viikon sisään. Vain hetki Mbappén epäonnistumisen jälkeen Jude Bellingham iski Real Madridin tasoihin.

Athletic ei kuitenkaan luovuttanut. Gorka Guruzeta ryösti pallon Federico Valverdelta, juoksi boksiin ja laukoi pallon varmasti maaliin. Kyseessä oli Guruzetalle uran ensimmäinen maali Real Madridia vastaan.

LUE MYÖS