Álvaro Morata jättänee Atléticon kesän siirtoikkunassa.

Atlético etsii itselleen uutta ykköskärkeä ja on jo päässyt Artem Dovbykin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksen henkilökohtaisista ehdoista. Atléticon on määrä aktivoida Dovbykin Girona-sopimuksessa oleva 40 miljoonan euron ulosostopykälä.

El Larguero haastatteli EM-kisoihin valmistuvaa Morataa, joka otti kantaa tilanteeseensa Atléticossa.

– Oletan, että se, mitä mediassa kerrotaan liittyy siihen, mitä seuran sisällä puhutaan. En ole puhunut Atléticon kanssa. Jos näen mediassa, että Atlético haluaa hankkia kahdeksan uutta hyökkääjää, oletan, etten ole seuran ykkösprioriteetti. En voi jäädä Atléticoon, jos en pääse pelaamaan ja jos en ole ykkösprioriteetti.

Morataa ei haittaa se, ettei hän vielä tiedä, missä pelaa ensi kaudella.

– Minulle on samantekevää, ettei tulevaisuuteni ole vielä selvillä. Tämä on ensimmäinen kerta, kun se on minulle ihan samantekevää. Olen puhunut mahdollisuuksistani agenttini ja perheeni kanssa, mutta se on minulle ihan sama. Kokemukseni perusteella tiedän, että mikä tahansa tällainen asia voi viedä fokukseni pois, Morata viittasi EM-kisoihin.

LUE MYÖS