Jesus Navas jatkaa sittenkin Sevillassa. La Liga -seura vahvistaa seuraikonin elinikäisen sopimuksen.

Sevilla tiedotti torstaina Navasin lähtevän seurasta tämän kauden jälkeen. Espanjalainen syytti tämän jälkeen seuraa virheellisestä viestinnästä väittäen, että laitapuolustaja haluaisi uusia haasteita.

Nyt Sevilla ja Navas solmivat jatkon tämän vuoden loppuun saakka. Andalusialaisseuran kasvatti on viettänyt 17 vuotta urastaan joukkueessa.

Navas, 38, on edustanut ammattilaisena Sevillan lisäksi ainoastaan Manchester Cityä vuosina 2013-2017.

– En epäröinyt hetkeäkään, kun Sevillan puheenjohtaja teki minulle tarjouksen. Haluan lopettaa urani Nervionissa. Haluan jatkaa pelaamista Sevillassani, Navas kommentoi seuran tiedotteessa.

– Toiveissani oli jatkaa pelaamista joulukuuhun saakka ja auttaa seuraa muutoksessa. Se on päivämäärä, jolloin minä ripustan nappulakengät naulaan pelipaidassa, jonka kantamisesta aina haaveilin Sevillan pelaajana. Viimeisenä. Nämä kuukaudet ovat viimeiseni ammattilaispelaajana. En tule saamaan niistä rahaa.

– Puheenjohtajan kanssa sovittu palkka lahjoitetaan seurasäätiölle. Se on minun päätökseni ja olen keskustellut asiasta seuran kanssa.

LUE MYÖS!