Barcelonan päävalmentaja Xavi ilmoitti kolmisen viikkoa sitten jäävänsä joukkueen peräsimeen myös ensi kaudeksi.

Xavi oli ilmoittanut tammi-helmikuun vaihteessa jättävänsä Barcelonan kuluvan kauden jälkeen, mutta seurajohto onnistui vakuuttamaan Xavin siitä, että luotsin kannattaisi sittenkin jäädä joukkueeseen.

Xavi muistutti keskiviikkoisessa lehdistötilaisuudessaan, miten heikolla tolalla Barcelonan taloudellinen tilanne on.

Xavi pyysi kannattajia ymmärtämään, ettei seuran tilanne ole läheskään samanlainen kuin 25 vuotta sitten, kun uusi valmentaja ilmoitti seurajohdolle haluamansa pelaajat ja sai heidät joukkueeseensa.

Relevon saamien tietojen mukaan Barcelonan puheenjohtaja Joan Laporta on todella pettynyt Xavin ulostuloon. Laporta ei suinkaan pitänyt siitä, mitä Xavi sanoi seuran taloudellisesta tilanteesta.

Copen ja Relevon mukaan osa seurajohdosta on sanonut Laportalle, ettei Xavi voi jatkaa joukkueen päävalmentajana ensi kaudella. Xavin tulevaisuus joukkueen peräsimessä on jälleen auki, sillä Laporta ei näytä luottavan sataprosenttisesti valmentajaansa.

LUE MYÖS